Újból módosítják a médiaalkotmánynak nevezett törvénycsomagot
, ezúttal a tervezetet benyújtó Rogán Antal és Cser-Palkovics András. Nem kell helyreigazítani a véleményt, és a blogoknak nem kell figyelniük a kiegyensúlyozott tájékoztatásra.
A válaszadás jogát, vagyis a helyreigazítást érintő szabályozással kapcsolatban módosító indítványt nyújtanak be az előterjesztők a médiacsomag sajtószabadságot és médiatartalmakat szabályozó, úgynevezett kerettörvényéhez, amelyről ősszel dönthet a parlament.
Helyreigazítás jelenleg olyankor kérhető, ha ténybeli valótlanságot állítanak, vagy egy valós tényt hamis színben mutatnak. Ezt a szabályt a Fidesz az olyan nem ténybeli közlésekre terjesztette volna ki, amelyek becsületsértést jelentenek vagy a személyiségi jogokat sértik. A szabályozás érvényes lett volna az internetes médiumoknál is. Ehhez képest a mostani előterjesztői módosító javaslat csak a ténybeli hazugsággal kapcsolatos helyreigazítási kötelezettségről fog szólni – ismertette Rogán Antal, szerdai sajtótájékoztatóján, de azt hangsúlyozta, hogy ezt a szabályozást az internetre is kiterjesztik.
A törvény tehát tárgyi hatályát tekintve kiterjed a nyomtatott, az elektronikus sajtóra és az interneten belül a hírszolgáltatókra – magyarázta a képviselő.
A médiumok tájékoztatási kötelezettségét tekintve annyiban módosul a törvényjavaslat, hogy nem írják elő a minden konkrét eseményről való tájékoztatás kötelezettségét, hanem csupán „felhívnák a figyelmét” minden médiumnak, hogy az általános tájékoztatási kötelezettségnek érdemes eleget tenni. Vagyis a törvény szigor helyett inkább csak egy ajánlást tartalmaz.
Ezeken kívül az új törvény az oknyomozó újságírókat is jobban fogja védeni – fűzte hozzá Rogán Antal.
Rogán Antal hangsúlyozta, hogy a kiegyensúlyozottság követelménye az interneten csak a hírtartalmakra vonatkozna, a blogokra nem. A jelenlegi médiatörvény csak a közszolgálati médiára vonatkozva ismeri a kiegyensúlyozottság követelményét, ráadásul az sem világos, hogy ez csak a hírekre vonatkozik, vagy mondjuk a sajtótermékekben közölt véleményekre is. Azt sem lehet tudni, hogy a Fidesz ragaszkodik-e még a kötelező regisztrációhoz, ami a törvényszövegének értelmében a blogok kötelező regisztrációját is jelentené.
A törvényjavaslat általános vitáját nyáron folytatja le a parlament, ahhoz módosító javaslatokat augusztus 31-ig vár a Fidesz. A részletes vita szeptember első felében, határozathozatal pedig októberben lesz – ismertette a képviselő a sajtótájékoztatón-írja az index.hu