Lajkó Csaba futó úgy döntött, jótékonysági futást szervez augusztus 13-14-15-én az árvízkárosultak megsegítésére, a befolyt összeggel Ónod falut támogatja . A futás önkéntes kezdeményezésnek indult, ami lassan egy országos megmozdulás lett. A kihíváshoz mindenki csatlakozhat ingyen! Csaba az ország minden pontjából kap érdeklődő, bátorító, segítő telefonokat és leveleket.
Mesélj magadról, mióta futsz és milyen eredményeket értél el?
Gyerekkoromban atletizáltam, majd amikor megnősültem, abbahagytam, és eléggé elpuhultam. Hat éve, mikor egy laborvizsgálat nagyon rossz eredményt hozott úgy döntöttem, életformát váltok: elkezdtem sportolni és odafigyeltem az étrendemre. Először Norbi módszerét próbáltam, és le is ment 30 kiló. Aztán elkezdtem futni, először kisebb távokon, majd elindultam versenyeken is.
Három éve jött az első ultraverseny egy 12 órás futással, két éve pedig elhatároztam, hogy körbefutom a Balatont. Egy edzés során találkoztam egy futótárssal, Máténé Varju Edittel, aki szintén egy ultraversenyre készült, így az alapozást már ketten csináltuk végig.
A főpróba 2009-ben a sárvári 24 órás OB volt, ahol 209 km-es eredménnyel harmadik, a kategóriámban pedig első lettem. Következett az UB (212km), ami számomra is meglepő eredményt hozott: magyarként harmadiknak futottam be. Ezzel az eredeti tervem szerint be is fejeztem volna az ultrafutó pályafutásomat, csakhogy „megfertőződtem”, így folytattam az edzéseket. Ősszel Balatonalmádiban megnyertem a 12 órás OB-t 125 kilométerrel.
Majd jött egy felkérés, hogy a MATASZ színeiben induljak el a Bécs-Pozsony-Budapest (320 km) versenyen, ahol negyedik lettem. 2010-ben a 100 km-es OB-n szintén negyedik lettem, majd meghívást kaptam az Ultrafutók Magyarországi Szövetségétől, hogy válogatottként képviseljem Magyarországot a 24 órás Ultrafutó Világ- és Európa-bajnokságon. Itt sajnos egy sérülés miatt nem úgy sikerült a verseny, ahogy szerettem volna. Vígasztalt, hogy futótársam viszont remek eredményt ért el, és a válogatott tagjai is kitettek magukért.
Honnan jött az ötleted, hogy jótékonysági futást szervezel az árvízkárosultak javára?
A 2010-es Ultrabalatonon – ahol bringás kísérőként voltam jelen – beszélgettem Egyed János barátommal, aki miskolci tűzoltóként képben volt a valós árvízi helyzettel. Akkor már megfogalmazódott bennem, hogy valahogy segíteni kellene.
Bárki futhat veled?
Sok szeretettel várok minden futni vágyó sporttársat. Kötött táv nincs, mindenki annyit futhat, amennyit szeretne, vagy amennyit tud. Az iram sem lesz erős, alkalmazkodni fogok a többiekhez. A három nap során egyébként velem fut végig Máténé Varju Edit, Soós Péter, Bökönyi Zoltán, Horváth Mónika, Németh Zoltán és Kisházi László.
80934-futasss.jpg
Mikor és hol lesz a rajt?
Székesfehérvárról, augusztus 13-án (pénteken) 9 órakor a város szívéből, az Országalmától rajtolunk. Körülbelül 100-an indulunk el.
Hogy fog zajlani a futás?
Egy megtervezett útvonalon futunk majd. Két kísérő kocsink lesz, melyek a frissítőket szállítják a számunkra, és aki esetleg elfárad, az megpihenhet bennük. Az út során bárki csatlakozhat hozzánk akár futva, akár kerékpárral. Annyit jöhet velünk, amennyit szeretne, nincs kötött táv a számukra. A résztvevők emléklapot és táplálékkiegészítő csomagokat kapnak. Korlátozott számban póló is lesz a futás logójával.
Milyen útvonalat futtok be?
Székesfehérvár-Agárd-Kápolnásnyék-Martonvásár-Tárnok-Budapest, Margitsziget-Kistarcsa-Gödöllő-Aszód-Hatvan-Gyöngyös-Kápolna-Füzesabony-Szihalom-Mezőkövesd-Bükkábrány-Emőd-Nyékládháza-Ónod
Budapesten a Margitszigeten futunk egy kört, ott – reményeim szerint – nagyon sokan fognak csatlakozni hozzánk.
A leírt útiterv legalább 230 km hosszú. Hogyan lesz elosztva a táv a napok között?
A margitszigeti körrel egy kicsit hosszabbra sikeredett a tervezett táv, így az első nap 99 km, a másodikon 89 km, a harmadikon pedig 68 km vár ránk.
A szállást hogyan oldjátok meg?
Az első napon – az ígéret szerint – Aszódon kapunk szállást, a másodikon Füzesabonyban fogunk megszállni.
Hogy segíthetnek, akik nem akarnak futni?
Akik nem akarnak futni, és segíteni szeretnének, az ónodi önkormányzat erre a célra elkülönített számlájára utalhatják támogatásukat:
12046102-00111762-01200005
A tervek szerint lesz egy nemzeti zászló is, melyet mindenki aláír, aki részt vesz a futáson. Ezt később elárverezzük, és a befolyt összeget szintén Ónodnak adományozzuk.
A pénzadományokon kívül lesz más segítségnyújtás is?
Lenne rá igény, de a lehetőségeink szűkösek, így csak pénzadományt tudunk fogadni.
Az adományokat hogyan és milyen célokra fogjátok fordítani?
Az adományokat az önkormányzat fogja felhasználni, elsősorban az árvízvédelem megerősítésére.
Ezúton szeretném megköszönni a sok segítséget és támogatást, amit eddig kaptam. A külön felajánlásokért köszönet a RexFontannak, a Sziráki kastélynak, a Kompavának, a Varga-Márfy Kft-nek, a Center-Print nyomdának, Beke Veronikának a logó megtervezéséért, és a családomnak, barátaimnak és futóbarátaimnak.