Pakson utcahosszal legolcsóbb a távhő díja, az atomerőművel ugyanis nem lehet versenyezni. Ugyanígy a geotermikus energia is olcsó, bár még csak kisebb városokban fűtenek vele (Szarvas, Csongrád, Szentes). A nagyvárosok közül Győr és Pécs a legolcsóbb, Miskolc és Debrecen a tűrhető középmezőnyben helyezkedik el, míg Szegeden drága a szolgáltatás. Budapest szintén középszinten helyezkedik el. Mitől függnek az egyes városokban a távfűtés díjai?
Magyarországon 110 távhőszolgáltató működik kisebb-nagyobb településeken. Áraik az alapdíjból és a hődíjból tevődnek össze. Szakértők úgy kalkulálnak, hogy egy panellakás éves összköltségéből 30-40 százalék az alapdíj, míg a maradék 60-70 százalék a hődíj. Az árakat azért nehéz összehasonlítani, mert ahol drágább az alapdíj, lehet, hogy olcsóbb a hődíj, és fordítva. Sok helyen keresztfinanszírozás van, vagyis az alapdíj egy része beépül a hődíjba, hogy a lakosság ne panaszkodjon a túl magas költségek miatt pl. nyáron. Emellett több helyen a hődíjat azért is súlyozzák túl, hogy a lakosságot energiatakarékosságra, korszerűsítésre ösztönözzék. Azonban ez is csalóka lehet, hiszen ahol a multinacionális tulajdonú erőművel hosszú távú szerződést kötött a szolgáltató fix mennyiségű hő átvételére, ott nincs mese, át kell venni és megfizettetni azt a lakókkal. Az árakat mindig a helyi viszonyok, tulajdonhányadok, gazdálkodási formák, hőerőművek tulajdonosi szerkezete, és a primer energia fajtái határozzák meg, amelyek városonként különbözhetnek.
Átlaglakás: 52 nm, 173 ezer forint éves költség
A Magyar Energia Hivatal (MEH) 2009 óta dönt arról, hogy a hozzájuk beérkező szolgáltatók áremelési kérelmei valóban a megnövekedett költségeiket tükrözi-e (pl. gázáremelkedés, olajár-emelkedés, dollár-forint árfolyam elmozdulása). Emiatt a MEH rendelkezik a legszélesebb körű információval a távhő árait illetően. A honlapján található egy táblázat is, amely az egyes települések távhővel rendelkező úgynevezett átlaglakás-árait hasonlítja össze (májusi adatok). Az átlagos lakás 52 nm-es, fűtött légtere 135 légköbméter (lm3), belmagassága 2,6 méter, éves energia (fűtés és melegvíz) felhasználása pedig 39 GJ/év körül alakul. A MEH táblázatában 92 szolgáltató szerepel, akik közel 650 ezer lakást látnak el. Az egy átlaglakásra jutó távhő éves összköltsége 173 ezer forint. Viszont egyes települések (pl. Budapest, Kecskemét) saját hatáskörben további helyi kedvezményekkel csökkenthetik az árakat, amelyek nem tükröződnek a MEH-adatokban.
Forrás: Ingatlanmagazin.com