Az egyéves Angyal éppen az udvaron játszott, amikor magával sodorta őt a lúgos massza, édesanyja hiába nyúlt utána, nem tudta megmenteni az életét. A szülők jelenleg is kórházban fekszenek, lelki sebeik talán sosem gyógyulnak be, hiszen információink szerint korábban már elvesztettek egy gyermeket: őt a vonat ütötte el.

Meghalt P. Zsolt is, a férfi menteni indult terepjárójával, amikor az autót ellepte az iszap. Életét vesztette két idős asszony, egyikük a devecseri F. Jánosné. A néni épp a konyhában volt, amikor az iszap a házukra zúdult. Holttestét egy nappal később találták meg, négyszáz méterre a lakástól.

Kolontáron és Devecseren a nép egyként követeli: nevezzék meg a tetteseket, és vonják őket felelősségre!

– Börtönbe velük! Itt mindenki ezt szeretné – mondta az idős Anna néni, aki 85 éve alatt még sosem látott ehhez fogható kataszrófát. – Emberek haltak meg és lettek földönfutóvá felelőtlen vezetők miatt. Félünk, hogy ezt is el fogják mismásolni.

Kolontáron és Devecseren már megkezdték a romok és az iszap eltakarítását, de sokan úgy vélik, hogy ebből a tragédiából már nem tudnak talpra állni. Ráadásul nyugalmuk sincs, hiszen folyamatosan attól rettegnek, újabb gát fog átszakadni, és az iszap szivárgását sem sikerült még megszüntetni.

Kiss Róbert és családja nemrég költözött nagyobb házba. A takaros porta falán két és fél méteres magasságban hagyott nyomot az iszap.

– Ez az autó a kapubejáróban volt, amikor jött az ár, most a kerítés tetején áll – mutat kocsijára a férfi. – A házban minden tönkrement: az új bútorok, a ruhák, a gyerek játékai, a papírjaink, a megspórolt pénzünk. Földönfutókká lettünk – mondja Róbert. – A biztosító nem fizet, hiszen nem elemi kár keletkezett. A növényeink és az állataink azonnal elpusztultak.

Az ajkai kórházba hétfőn több mint hetven beteget vittek be.

– A sérültek között volt öt gyermek és egy kismama is – tájékoztatta lapunkat a kórház igazgatója, dr. Nyári Ildikó.

Ajkán és Győrön kívül a súlyosabb eseteket az Állami Egészségügyi Központba, a kevésbé súlyosakat az Országos Baleseti Intézetbe szállították. A baleseti intézetben fekvő betegek közül az egyik legsúlyosabb állapotú a 67 éves Gizi néni: egészen mellkasig megégett a lúgos iszaptól.

– Nagynénémék háza pontosan a folyás központjában állt. Arra lett figyelmes, hogy mindenki magán kívül ordítozza: meneküljenek, jön az iszap! A nagynénémnek már csak annyi ideje maradt, hogy gyorsan magához ragadja a telefonját és a pénztárcáját. Mire a kertbe ért, már vitte is magával az ár, egészen mellig merült el benne. Az volt a szerencséje, hogy meg tudott kapaszkodni a kerítésben, amíg érte jött a segítség. Nem volt könnyű, hiszen végig kellett néznie, ahogy házak dőlnek össze, és kocsikat visz el az ár – mesélte Molnár Attila, Gizi néni unokaöccse, aki hozzátette: Kolontáron annyira kimarta a földet az iszap, hogy a dús növényzetből és a szép parkokból csak egy szétrombolt pusztaság maradt.

Orbán Viktor: emberi mulasztás történt

Nem érzik magukat felelősnek a vörösiszap-katasztrófáért az ajkai tározót üzemeltető a MAL vezetői. Tolnay Lajos, a cég elnöke szerint ők betartották a technológiai előírásokat, s rendszeresen elvégezték az ellenőrzéseket. Bakonyi Zoltán cégvezető azt mondta: az sem biztos, hogy van hibás.

A MAL közleményében leszögezte: a legutolsó, aznapi fizikai szemle, s az utolsó laboratóriumi résfalon belüli vízminta elemzése semmilyen előjelét nem mutatta a bekövetkezett katasztrófának.

Orbán Viktor miniszterelnök ugyanakkor kijelentette: mivel semmi nem támasztja alá, hogy természeti okai vannak a katasztrófának, ezért csak emberi mulasztás történhetett. A Veszprém Megyei Rendőrfőkapitányság foglalkozás körében elkövetett halált okozó gondatlan veszélyeztetés miatt nyomozást rendelt el. A Levegő Munkacsoport már évekkel ezelőtt riadót fújt.

– A vörösiszap maró anyag, ami azonban egy idő után felhígul. Az igazi veszélyt a benne található nehézfémek okozhatják: ólom, ami súlyos idegméreg, króm és kadrium, amelyek rákkeltő anyagok. Ha bekerülnek a talajba, illetve az ivóvízbe, súlyos katasztrófát okozhatnak. Ha pedig megszárad, és porként bekerül a levegőbe, tüdőrákot okoz – mondta Simon Gergely vegyész, a munkacsoport szakértője.
Bors-összeállítás