Egy német környezetvédő szakember szerint a MAL Zrt. tulajdonosait terheli a felelősség a Magyarországot sújtó eddigi legsúlyosabb környezeti katasztrófáért. A Greenpeace állítja: az arzén koncentrációja a vörösiszapra jellemző érték duplája a Kolontár térségében kedden vett mintában. Ezt két független labor vizsgálata mutatta ki.
Már a tragédia előtt szivárgott
A Berliner Zeitungnak adott pénteki nyilatkozatában Steffen Nichtenberger, a Greenpeace szakértője kijelentette: a katasztrófát meg lehetett volna előzni. Az Európai Uniónak a bányaüzemekre vonatkozó jogszabályai szigorúak, ám ezeket „a MAL két tulajdonosa, akik Magyarország leggazdagabb emberei közé tartoznak, figyelmen kívül hagyta”.
„Ha betartják az EU biztonsági előírásait, akkor tulajdonképpen semmi baj nem történhet. Itt azonban mind a cég, mind a helyi felügyeleti szervek trehányak voltak. Bizonyos jelek arra utalnak, hogy a vörösiszapot tároló medence falát több ízben is megemelték (földdel), ami megengedhetetlen” – hangoztatta a Greenpeace képviselője.
A Berliner Zeitung szerint roppant valószínűtlen, hogy az ajkaihoz hasonló baleset Németországban is bekövetkezhet. Itt egyedül az alsó-szászországi Stadéban folyik bauxitfeldolgozás, ám az üzemhez tartozó vörösiszap-medence biztonságosnak számít. A cég közlése szerint nátronlúg egyáltalán nem kerül be a medencébe.
A Greenpeace állítása szerint az arzén koncentrációja a vörösiszapra jellemző érték duplája a Kolontár térségében kedden vett mintában, ezt két független labor vizsgálata mutatta ki.
Szegfalvi Zsolt, a szervezet magyarországi igazgatója pénteken sajtótájékoztatón Budapesten azt mondta: a településen a vízelvezető árokból vett mintában pedig az ivóvíz megengedett arzéntartalmának a 25-szeresét mérték.
Az igazgató hozzátette: a mért szennyeződési értékek jóval magasabbak azoknál, amelyek a hivatalos tájékoztatásban megjelentek.