Az utóbbi tíz évben bolgár árvaházakban 238 fogyatékos gyermek halt éhhalált , a bolgár főügyészség több mint száz büntetőügyet indított ilyen ügyek miatt – írta a Duma bolgár lap internetes kiadása.
A bolgár Helsinki Bizottság és az ügyészség közös vizsgálata tárta fel ezeket az ügyeket, az intézményekben uralkodó kegyetlen állapotokat. A jogvédő szervezet jelentése szerint a magukra hagyott fogyatékos gyermekeket gondozó intézményekben az ellenőrzések során 103 alultáplált gyermeket találtak, és feltártak 7-8 fizikai bántalmazást, illetve ugyanennyi szexuális erőszakot is. Az ellenőrzés során 90 olyan gyermeket találtak, akiket erős nyugtatókkal kezeltek minden orvosi ok nélkül.
A jogvédő szervezet szerint a halálesetek háromnegyed részét meg lehetett volna előzni, a feltárt esetekből 149-ben a gyermekek az intézményben haltak meg, miközben már olyan súlyos egészségügyi állapotba kerültek, hogy kórházban kellett volna ápolni őket. Az összes esetből csak elvétve volt boncolás a halál okának megállapítására.
A főügyészség 166 esetben halálokozás miatt, 27 esetben pedig súlyos testi sértés miatt indított eljárást. Borisz Velcsev főügyész arról számolt be, hogy az esetek több mint 80 százalékában a halálesetekről, a gyermekekkel való erőszakoskodásról nem tájékoztatták a rendőrséget, az esetekről készült dokumentumok eltűntek, vagy hiányosak és valószínűleg manipuláltak is.
A főügyész szerint az igazság szolgáltatása ezekben az esetekben nagyon fontos, de legalább ennyire szükséges, hogy a jövőben ne történhessenek ilyen esetek, ez utóbbi vonatkozásban a felelősség más intézményeké. A jogvédő szervezet szerint a fő felelősség a polgármestereké, hiszen az említett intézmények az ő irányításuk alatt állnak, de természetesen az ellenőrzésért felelős más hivatalok sem látták el megfelelően a feladatukat. A Gyermekvédelmi Állami Ügynökség vezetője elmondta, hogy az állam évente 12 millió levát (6 millió euró) fordít a fogyatékos gyermekeket ápoló árvaházak támogatására.
Bulgáriában, ahol néhány év alatt szeretnék teljes mértékben megszüntetni az árvaházakat, jelenleg a hivatalos adatok szerint valamivel kevesebb mint 8000 gyermek él ilyen intézményekben, amelyek fenntartására évente 78 millió levát fordítanak. Eközben ugyancsak évente mintegy 3000 csecsemőt hagy el a szülőanyjuk a 7,2 millió lakosú országban.