Mit tehetünk a porckopás ellen?

Egy bizonyos kor – leginkább negyven – felett nagyon sokan tudják, milyen, ha fáj az ember térde

. A legújabb amerikai kutatások szerint a leggyakoribb probléma, az osteoathritis kockázatát jelentősen csökkenthetjük, ha rendszeresen sportolunk – de nem mindegy, milyen jellegű mozgást végzünk.

1
Míg a fiataloknál leginkább a sportolás közben szerzett sérülés vagy a nyálkatömlő gyulladása eredményezi a térdfájdalmat, addig az idősebbeknél a leggyakoribb ok az ízületek kopása, elhasználódása, azaz a korai osteoarthritis.

Ez a probléma annyira gyakori, hogy az Egyesült Államokban például 25 éven felül becslések szerint 27 millió embert érint. Az osteoarthritis az ízületi porcok állapotromlásának végső és fájdalmas eredménye. A porc ugyanis „kipárnázza” a csontok közti területet, vagyis ha elvékonyodik, a csontok dörzsölik az ízületek szélét, amely ráadásul bővelkedik a fájdalmat is érző idegvégződésekben.

Bár mindenki szembesülhet az osteoathritissel, mégis azoknál alakul ki korábban, akik régebben atletizáltak, és fiatalabb korukban térdsérülést szenvedtek. Amennyiben fájdalmat és merevséget tapasztalunk reggel vagy fizikai megterhelést követően, gyanakodhatunk erre a problémára.

A baj megelőzhető

Az osteoarthritis szempontjából veszélyeztetett személyek az edzésükben véghezvitt egyszerű változtatásukkal megelőzhetik a panaszok megjelenését – olvasható a Radiological Society of North America jelentésében.

A kutatások szerint a magas intenzitású mozgás, például a futás, megnöveli a térdfájdalom és porckopás kockázatát – ha legalább heti háromszor egy órát végezzük. Másrészről viszont a térdet kímélő, könnyebb mozgás megelőzheti a problémát.

Egy felmérésben 164, 45 és 55 év közti személyt vizsgáltak meg és soroltak három csoportba aszerint, milyen intenzitású mozgást végeznek. Egy speciálisan összeállított kérdőív segítségével kiderült, ki tartozik az egyáltalán nem mozgó csoportba, kik végeznek közepes intenzitású kardiomozgást és erősítést, és kik azok, akik intenzíven edzenek. Ugyanígy elemezték a térdet igénybe vevő mozgásfajtákat is.

Az ezek után elvégzett MRI vizsgálatok azt igazolták, hogy térd porcai a könnyű mozgást végzők körében a legegészségesebbek, megelőzve a nem sportolókat és az erősen edzőket is. Azoknál a nőknél, akik a közepesnél erősebb intenzitással sportoltak, magasabb víztartalmat és erősebben károsodott kollagén-struktúrát mutatott ki a vizsgálat a térdben. Éppen ezért ez a tényező valószínűsíthetően megnöveli az osteoatrhritis kockázatát.

Ugyanígy kockázatnövelőnek találtak minden olyan (nem csak sporthoz kötődő) mozgásformát, amelyek erősebben igénybe veszik a térdet. Ilyenek például a legalább 10 emeletnyi lépcsőzés, a nehéz súlyok emelgetése, a guggolás és a minimum 30 perces napi térdelés.

Erősen csökkenthetjük az osteoathritis rizikóját, ha figyelünk a testsúlyunkra, valamint tartózkodunk a kockázatos és a túl intenzív mozgásformáktól. Ilyen szempontból sokkal kedvezőbb választás lehet az úszás, a gyaloglás vagy az elliptikus tréneren való edzés, mint a térdet erősebben igénybe vevő tenisz vagy futás.

Viszont mozogni mindenképpen szükséges, hiszen a mozgásszegénység tovább növeli az esélyt a térdproblémák kialakulására – összegzi véleményét Bányai Tamás ortopédus.