A svéd törvények sokkal szélesebb körben határozzák meg a nemi erőszak fogalmát, mint más országok, ezért a skandináv államban Európa-szerte a legmagasabb az ilyen jellegű feljelentések száma. Az erőszakkal kapcsolatos svéd törvényeknek kulcsszerepük van Julian Assange-nak, a WikiLeaks alapítójának ügyében.
A 39 éves ausztrál férfit kedden azért tartóztatták le Londonban, mert feljelentések szerint szexuálisan erőszakoskodott 31 éves szállásadónőjével, és egy másik, 27 esztendős lánnyal. Svédország Assange kiadatását kérte a brit hatóságoktól. „Svédországban széleskörűen értelmezzük a szexuális erőszak fogalmát, ami azt jelenti, hogy sokkal több esetet tekintünk erőszaknak” – magyarázta Klara Hradilova Selin, a svéd bűnmegelőzési tanács szexuális bűntényekben jártas szakértője. Egy idén megjelent felmérés szerint Svédországban messze a legmagasabb a nemi erőszak miatt tett feljelentések száma Európában: dupla annyi ilyen jellegű panasz érkezik a svéd hatóságokhoz, mint a britekhez, pedig Nagy-Britannia a második helyen áll a rangsorban.
2005 óta a svéd törvények azokat az ügyeket is nemi erőszakként kezelik, amelyek addig a szexuális zaklatás kategóriájába estek, ezért öt év alatt nagyjából megháromszorozódott a bejelentett megerőszakolások száma – mondta Hradilova. A svéd törvények szerint az is erőszaknak minősül, ha a nőnek nincs lehetősége nemet mondani az aktusra, mert például öntudatlan állapotban van, részeg, vagy alszik.
Assange ellen az egyik fő vádpont éppen az, hogy az egyik feltételezett sértettet akkor kényszerítette szexuális aktusra, amikor a nő aludt, ráadásul óvszert sem viselt közösüléskor. A védekezés hiánya a másik esetben is problémát okozott, a sértett nő szerint ugyanis Assange az ő kifejezett kérésére sem volt hajlandó óvszert felvenni. Az ausztrál újságírót ezeken kívül „nemi integritásának megsértésével” is megvádolta ugyanez a partnere. A nő kényszerítés miatt is feljelentést tett a férfi ellen, mondván, hogy Assange teljes súlyával ránehezedett az egyik együttlétük alkalmával.
„Nincs szükség sok erőszakra ahhoz, hogy az a törvények szerint nemi erőszaknak minősüljön” – hangsúlyozta Bengt Hesselberg stockholmi ügyvéd. A svéd rendszerben három fokozata van a szexuális erőszaknak: súlyos nemi erőszakért 10 év, nemi erőszak miatt 6 év, „csekélyebb” szexuális erőszakért pedig 4 év börtön szabható ki legfeljebb. Assange ügye ez utóbbi kategóriába tartozik. Az ausztrál férfi tetteinek jogi besorolása már a kezdetekkor kényes kérdés volt: néhány nappal az augusztusban történtek után egy ügyész rendelkezése alapján körözni kezdték a férfit, de az ügyész felettese leállította a keresést, mondván, hogy a cselekmény nem volt eléggé súlyos ahhoz, hogy eljárást kezdeményezzenek. November 18-án azonban a főügyészség mégis letartóztatási parancsot adott ki Assange ellen, aki addigra már elhagyta Svédországot.
A sértett nők védőügyvédje szerint 50 százalék az esélye annak, hogy a WikiLeaks alapítóját elítélik a jelenlegi vádak alapján. Svédországban a nemi erőszakkal vádolt személyek mindössze 5-10 százalékát találják valóban bűnösnek.