Az utóbbi időben megszaporodott a rendszámtábla lopások száma, ugyanis ez lett a benzinkutakat fosztogató tolvajok egyik eszköze. Az eltulajdonított rendszámtáblát felszerelik a saját autójukra, beállnak a töltőállomásra, majd a tankolást követően elhajtanak.

Egy hasonló bűncselekmény károsultja a Pénzcentrum.hu-nak elmondta, hogy a rendszámtábla eltulajdonítását követő ügyintézés felér egy Canossa-járással.

„Egyik reggel azt vettem észre, hogy az autómról hiányoznak a rendszámtáblák, valaki ellopta azokat. Az első utam a rendőrségre vezetett, ahol feljelentést tettem ismeretlen tettes ellen. A károsultaknak elég hosszú várakozási időre kell felkészülni, mivel a bűnüldöző hatóságnál az élet- és a vagyon elleni bűncselekmények elsőbbséget élveznek.

Az én esetemben az ügyeletes tiszt megírta a feljelentést, de mivel a nyomozás sikertelenül zárult, 30 nap múlva kaptam egy határozatot, hogy a nyomozást lezárták. A rendőrségen elmondták, hogy a rendszámtábla lopás hatósági jelzés eltulajdonításának számít, ezért nem csak pénzbírság, hanem ettől súlyosabb büntetési tétel is kiszabható, ha lebukik az elkövető.

A következő lépés az okmányiroda felkeresése, ahol a rendőrségi papírok ellenőrzését követően a szokásos díjtételek ellenében új forgalmi engedélyt és új rendszámtáblákat kaptam. Ezeket saját magam szereltem fel az autómra.

A kötelező- és a casco biztosítás ügyintézése sem egyszerű folyamat, a biztosító felé is be kell jelenteni a rendszámtábla eltulajdonítását és az új rendszámot. A társaság módosítja az érvényes biztosítási kötvényeket, majd megküldi azokat a befizetést igazoló szelvénnyel együtt.

Aki éves autópálya matricával rendelkezik, annak nem sok jót tudok mondani. Nekem havi matricám volt, de néhány telefont követően beláttam, hogy jobban járok, ha veszek egy új matricát.”