Az üzemanyagok hazai adóterhelése az európai középmezőnybe tartozik, a rekordmagasságba emelkedő árak azonban szakértők szerint a jövedéki adó, illetve az áfatartalom csökkentésével is visszafoghatók lehetnek.
Az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó hazai mértéke nagyjából az Európai Unió középmezőnyébe tartozik, a gázolaj árában 97, a benzinében pedig 120 forintot jelent literenként – mondta a Napinak Wilde György, a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) főtitkára, hozzátéve: a problémát az jelenti, hogy a hazai bérek nem felelnek meg az uniós középmezőnynek.
A jövedéki adó csökkentési lehetőségeinek a minimumot meghatározó uniós előírások szabnak határt: a gázolajnál ezer literenként 330, az ólmozatlan benzinnél pedig 359 eurós értéket jelent, ami literenként 91, illetve 99 forintos összegnek felel meg. Ezeken belül a kormánynak gyakorlatilag korlátlan mozgástere van – véli Drucker György, az energiainfo.hu vezető elemzője.
Akarták, de már nem
A fuvarozók számára 6,5 forintos csökkentéssel megteremtett kereskedelmi gázolajár jövedékiadó-tartalma már elérte az uniós minimumot. A benzinnél is fennállhat hasonló elvi lehetőség, ilyen kormányzati lépést azonban Wilde nem valószínűsít. A nemzetgazdasági tárca lapunk kérdésére annyit közölt, hogy „a kormány eddigi törvényjavaslataiban nem változtatott az üzemanyagok jövedéki adójának mértékén, a jövedéki adó utolsó emeléséről még az előző kormány döntött 2010. január elsejével”.
Nagy Anna kormányszóvivő a közelmúltban úgy nyilatkozott, hogy jelenleg nincs napirenden az adó módosítása, kormánypárti politikusok a korábbi években ellenzéki pozícióból ugyanakkor többször is követelték ezt. Szijjártó Péter jelenlegi miniszterelnöki szóvivő például közel 20 forintos csökkentést javasolt, de hasonló véleményen volt Varga Mihály jelenlegi miniszterelnökségi államtitkár is.
Az előttünk álló évben, amennyiben az olajtermékek napi áringadozásának és a forint árfolyamának eredőjeként alakuló heti nagykereskedelmi listaárak tartósan a literenként 400 forintos ár felé tolnák a kiskereskedelmi árszintet, úgy a kormány jó eséllyel fontolóra kell vegye a jövedéki adó mértékének csökkentését – hangsúlyozta Drucker. Az ár azonban csak a probléma egyik része, a döntő kérdés a reáljövedelmek alakulása.
A jelenlegi árszint mellett 1997-hez viszonyítva kétszer annyi üzemanyagot lehet vásárolni a mindenkori minimálbérből. A válsághangulatot ugyanakkor fokozhatják az egyszerre érvényesülő árfelhajtó hatások, illetve a reáljövedelmek stagnálása vagy éppen csökkenése. Drucker szerint ezzel erősebben politikai kérdéssé válhat a jövedéki adó mérséklése, ugyanis a kormány így jelezheti, hogy nem érzéketlen a gondok iránt. Így akkor is szóba kerülhet egy szimbolikus, 4-5 forintos lefaragás, ha ehhez nem kapcsolódik különösebb keresletélénkítő várakozás .
Áfacsökkentés kellene
Wilde szerint a járhatóbb és az átlagautós szempontjából szerencsésebb lépés az európai szinten kiemelkedően magas, 25 százalékos áfatartalom csökkentése lenne: itt egy öt százalékpontos mérséklés 15 forinttal olcsóbb benzint eredményezne. Drucker szerint az üzemanyag-fogyasztás 2008-ig tapasztalt rugalmasságában az elmúlt egy évben törés következett be (hasonlóan az Egyesült Államokhoz, ahol a tízéves távlatban megötszöröződő árak fordították meg a húszéves forgalomnövekedési tendenciát).
Ezt támasztja alá, hogy a MÁSZ tagvállalatainak forgalma 2010 első kilenc hónapjában benzinből 12,7, gázolajból pedig 7,2 százalékkal esett (az összesített negatívum 9,8 százalék). A tavalyi utolsó negyedév adatai egyelőre nem ismertek, Wilde szerint azonban a gázolaj forgalma várhatóan a korábbinál kedvezőbb lesz, és a benziné is javulhat valamelyest.
A fuvarozóknak már jó
Az országgyűlés azzal, hogy a fuvarozók számára bevezette a kereskedelmi gázolajat, lehetővé téve a jövedéki adó visszatérítését, az Európai Unió által elvárt minimumra vitte le ezen adónem mértékét – mondta lapunknak Karmos Gábor, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének (MKFE) főtitkára. Ezzel – az üzemanyag adótartalma szempontjából – a hazai fuvarozók kedvezőbb helyzetben vannak, mint az osztrák vagy szlovák versenytársak. Az áfa ugyan magasabb Magyarországon, ám ezt a vállalkozók visszaigénylik, így ez csupán finanszírozási kérdés. Az MKFE szerint idén mintegy 200 millió liter gázolajforgalmat hozhat haza a lépés. Ez önmagában 20 milliárdos költségvetési többletbevételt jelent, amiből abban a kevéssé valószínű esetben is megmarad 11,5 milliárd, ha az összes hazai fuvarozó visszaigényli a literenkénti 6,5 forintot. További kedvezményt jelenthetnek az MKFE-nek a Mol Nyrt.-vel kötött üzemanyagkártya-szerződései, amelyek akár 20 forintos kedvezményt jelenthetnek a tagoknak. A fuvarozók költségeinek 35-40 százalékát teszi ki az üzemanyag, így 10 százalékos áremelkedés 3-4 százalékos költségnövekedést jelent. A világtrendekből adódó esetleges folyamatos üzemanyagár-emelkedést már a fuvardíjakban is érvényesíteni kell – tette hozzá Karmos -, főleg, ha beigazolódik a pesszimista prognózisokban szereplő, 400 forintot elérő literenkénti árszint.
* Napi Gazdaság