A Legfelsőbb Bíróság Budapesten hozott ítéletében bűncselekmény hiányában felmentette az 1949-ben népellenes bűntettért a Népbíróságok Országos Tanácsa által elítélt miskolci ezredest, néhai Balassa Kálmánt; ezzel helyt adott Balassa Zsuzsanna, az ezredes csaknem 80 esztendős lánya felülvizsgálati kérelmének.
A felülvizsgálati eljárásban felmerült 7500 forintos költséget az állam fizeti. Az ítélet ellen fellebbezésnek és felülvizsgálatnak nincs helye – közölte a Legfelsőbb Bíróság tanácsának elnöke, Kónya István. Mint mondta, Balassa Kálmánt 1948-ban háborús bűnösséggel is vádolták, de ez alól a népbíróság már akkor felmentette. Az 1949-es másodfokú ítélet szerint a terhelt nyolchónapos börtönbüntetést kapott, amelyet letöltött, és három évre felfüggesztették politikai jogainak gyakorlásától.
A testület mostani döntésében megállapította: Balassa Kálmán 1944 nyarán, amikor egy asszony igazoltatására küldte beosztottját, nem tudta, hogy zsidó emberről volt szó. Az igazoltatást azért rendelte el, mert a nő nagy összegű pénzt tartott magánál, és emiatt Balassa kémgyanúsnak tartotta. Az igazoltatás után a nő az adóhivatalba ment, hogy befizesse a pénzt. A későbbi deportálásához pedig Balassa Kálmánnak nem volt köze – indokolta a hétfői ítéletet Kónya István.
A népbíróság 1949-ben azzal indokolta ítéletét, hogy Balassa Kálmán fasiszta, üldözést szolgáló szervnek adatokat szolgáltatott, besúgást követett el, és a zsidó embereket hátrányosan különböztette meg. Ez az eset azonban nem állt fenn, mert nincs arra bizonyíték, hogy a terhelt adatot szolgáltatott volna a gettóba zárt nőről valamelyik hivatalos szervnek – állapította meg.
Arról sincs semmiféle adat, hogy az elítélt tudta volna, kinek az igazoltatását rendelte el. Büntetőjogi felelőssége emiatt kétségbe vonható, ezért hozott a Legfelsőbb Bíróság felmentő ítéletet. Az 1948-ban és 1949-ben eljárt bíróságok a rájuk vonatkozó szabályokat nem tartották be – tette hozzá a Legfelsőbb Bíróság tanácselnöke.
Balassa Zsuzsanna a hétfői tárgyaláson azt mondta, ártatlannak tartja apját, aki csak a légvédelemért volt felelős Miskolcon. Megemlítette, hogy a korabeli tárgyaláson tanúk nyilatkoztak apja mellett, akik azt állították, hogy Balassa Kálmán lehetőségei szerint védeni próbálta a zsidó embereket, még akkor is, amikor az számára már kockázatos volt.
A Legfőbb Ügyészség képviseletében Lékó Eszter a hétfői tárgyaláson alaposnak tartotta a felülvizsgálati kérelmet. Elmondta, a fasiszta népellenes bűntett vádját nem támasztotta alá a korabeli ítélet, Balassa Kálmán utasítása az igazoltatásra nem jelentett azonosulást a származás miatti megkülönböztetéssel, továbbá nem szolgáltatott adatot az igazoltatott nőről hivatalos szerveknek. Lékó Eszter beszédében kérte, hogy a népbíróság határozatát változtassa meg a Legfelsőbb Bíróság, és a népellenes bűntett vádja alól mentse fel Balassa Kálmánt.
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.