Véget ért a könyvvizsgálat a Miskolc Holding Zrt.-nél és az önkormányzat tagvállalatainál. Az eredményről kedden Kriza Ákos polgármester tájékoztatott, aki egyebek mellett elmondta: a könyvvizsgálók két hónapon át dolgoztak a Holding-tagvállalatok átvilágításán, hogy az új városvezetés valós képet kaphasson a cégek vagyoni helyzetéről. Az ügyek listája cikkünkből letölthető!
17, büntetőjogi felelősséget felvető ügyet találtak – ezek közül három már nyomozati szakaszban van –, s 36 olyan megállapítást tettek, amelyek szintén súlyos következményekkel járhatnak. 41 esetben ugyanakkor „jó erkölcsbe ütköző szerződések” alapján történtek kifizetések, a vizsgálat megállapításai szerint.
A könyvvizsgálat során megállapított, jó erkölcsbe ütköző ügyek listája
Kriza Ákos elmondta: a választások után, múlt év októberében az új városvezetés állapotfelmérő vagyonleltárt készített. Ez első körben a Miskolc Holding tagvállalatainak aktuális helyzetét tárta fel. A 2010 harmadik negyedévi tagvállalati beszámolók és az új vezetés által elrendelt, állapotrögzítő vagyonleltár adózás előtti eredménye között 383 millió forintos eltérés mutatkozott. Múlt év novemberének második felében ezért elkezdődött a Miskolc Holding felügyelete alá tartozó, száz százalékban városi tulajdonú cégek részletes átvilágítása. A könyvvizsgálók a nemzetközi sztenderdek alapján, két hónapon át dolgoztak ezen, hogy az új városvezetés valós képet kaphasson a tagvállalatok vagyoni helyzetéről.
Három ügy nyomozati szakaszban
– A könyvvizsgálói csoport – a Holding és vállalatai szerződéseinek, kötelezettségvállalásainak és befektetéseinek vizsgálatát követően – 128 különböző megállapítást tett, négy kategóriában – tudatta a miskolci polgármester. – 17, büntetőjogi felelősséget felvető ügyet találtak, 1,753 milliárd forint értékben. Ezek közül három már nyomozati szakaszban van, mindegyik a MIK Zrt.-hez kötődik. Kriza Ákos elmondása szerint a többi ügyről addig nem kívánnak bővebb tájékoztatást adni, amíg alaposan fel nem tárják hátterüket, illetve el nem kezdődik a nyomozás.
Emellett 36, úgynevezett súlyos következményekkel járó megállapítást tettek – ezek együttes értéke több mint tízmilliárd forint -, itt további büntetőjogi feljelentésekre is sor kerülhet. A vizsgálati eredmények szerint 41 esetben „jó erkölcsbe ütköző szerződések” alapján történtek kifizetések – 1,11 milliárd forintot meghaladó értékben –, 34 esetben pedig a számviteli szabályok megsértését állapították meg.
– A vizsgálat minden megállapítása dokumentumokkal igazolható – szögezte le Kriza Ákos.
170 százalékban eladósodott
Mint elhangzott, a könyvvizsgálói jelentés összességében megállapította: a Miskolc Holding jelenleg – 17,6 milliárdos saját tőkéjéhez viszonyítva – mintegy 30 milliárd forint értékű kötelezettségvállalást görget maga előtt, azaz ekkora mértékű fizetési kötelezettség terheli a jövőben a város cégeit.
– Ez azt jelenti, hogy a város legnagyobb gazdasági szereplőjének számító Miskolc Holding 2010-re 170 százalékban eladósodott – mondta el a miskolci polgármester, hozzátéve: a cégcsoport jelenlegi helyzete azt mutatja, hogy a Miskolc Holding alapításakor megfogalmazott stratégiai célok közül szinte egy sem valósult meg. Sem az önkormányzati vagyon hatékony működtetése – hiszen közel kétszeres a kötelezettség a Holding-vagyonhoz képest –, sem az egységes vállalatirányítás és kontrolling, sem pedig a vállalatok közötti lehetséges együttműködés gazdaságossági hatásainak kihasználása.
A miskolci polgármester összegzésként úgy fogalmazott: a szerződések áttekintése után az állapítható meg, hogy a Holding-vállalatcsoportot a felelőtlen döntések elkendőzésére használták, irányítói kirakatszervezetként működtették. A társaságok működését, gazdálkodását a részleges szabályozatlanság, sokszor a pazarlás, az irracionalitás, a tulajdonosi szemlélet hiánya jellemezte.
– Miskolc új vezetésétől a Holding igazgatósági és felügyelő testületei azt a feladatot kapták, hogy vizsgálják felül a jogszerűtlen, vagy vitatható kifizetéseket. Az indokolatlan kifizetések tisztázására pedig tegyék meg a szükséges jogi lépéseket. A Holdingon keresztül a várost és a miskolciakat összességében több milliárd forint kár érte. A városvezetés elsődleges fontosságúnak tartja ennek a pénznek a visszaszerzését. Ahogyan azt is, hogy a Holding jövőbeni működése a közgyűlés számára átlátható legyen, s a közérdeket szolgáló, a közjót mindenkor figyelembe vevő, gazdaságosan és hatékonyan működő vállalatcsoporttá alakuljon – hangsúlyozta Kriza Ákos.
A már folyamatban lévő büntetőügyek:
1. A MILAK-Ép és a Fiatalok Háza Projektcég kisebbségi befektetései voltak a MIK Zrt.-nek, 20 százalékos tulajdoni részesedéssel. A MIK a Leader Line Kft.-től, a többségi tulajdonostól megvásárolta annak műszaki hibás, tetőtéri lakásait. Miután a Leader Line kiszállt az üzeltből – a MIK kivásárolta a részét – a banknál vállalt kezesség száz százaléka a MIK-re terhelődött át, miközben a lakások műszaki hibáinak kijavítási költsége is a MIK-et terhelte. A MIK az ingatlanokat bérbeadta, de a bérlők egy része nem fizette a bérleti díjat. Ráadásul a bérleti díjat az önköltség alatti szinten határozták meg, így folyamatos az önkormányzati tulajdonra vonatkozóan a vagyonvesztés.
2011. májusában a szerződés szerint kényszervásárlási kötelezettség áll be. A becsült veszteség minimum 140 millió forint.
2. A Bodótető fejlesztésére alakult MFB Hills Kft. tagi kölcsönnel indult, melyből 60 millió forintot a MIK Zrt. készpénzben megfizetett. 170 millió forintot a tulajdonostárs adott, de azt – különféle szolgáltatások nyújtásával – ki is vette a cégből. A projekt kezdetén két telket adott el az önkormányzat. A rögzített opciós vételár a piaci érték 60 százaléka volt. A közművesítésért már fizetett az önkormányzat előleget, holott egy kapavágás sem történt, sőt, hiányoztak az infrastruktúra tervei is. Kifizettek 51 millió forintos „sikerdíjat” is, miközben már három éve negatív a cég saját tőkéje. A veszteséget 111 millió forintra becsülik.
3. A Görgey u. 4. szám alatt épülő ingatlan a vizsgálat megállapítása szerint méltán kiérdemelte az „ország legdrágább lakóháza” címet. Az offshore hátterű befektető partner (melynek tulajdonosi köre azonos az MBF Kft.-ével) a drága előkészítésből, tanulmányokból többszörösen – áttételeken keresztül – kivette a maga jövedelmét. Az épület jelenleg úgynevezett szerkezetkész állapotban van, ám a MIK Zrt. terhei egyre nagyobbak. Az épület 38 lakásos, eddig 608 millió forint ráfordítás merült fel, a befejezéshez még legalább 400 millió forint szükséges. A minimálisan várható veszteség a vizsgálati anyag szerint 150 millió forint-írja a mikom.hu