Az ausztrál legfelsőbb bíróság megállapította: az internetszolgáltató cég nem tehető felelőssé azokért a szerzői jogsértésekért, amiket az előfizetői követnek el. Mindez azt jelenti, hogy a filmipar jogerősen is vereséget szenvedett.

A testület egyúttal elutasította a filmipar érdekeit képviselő Australian Federation Against Copyright Theft (AFACT) szervezetnek azt a beadványát, hogy tűzzenek ki az ügyben új tárgyalást. A döntés egyben azt is jelenti, hogy a legfelsőbb bíróság helybenhagyta a tavaly februári első fokú határozatot és az így jogerőre emelkedett. A 2010-ben kihirdetett döntés leszögezte, hogy az iiNET nem tehető felelőssé ügyfelei által elkövetett szerzői jogsértésekért. Emellett a testület kimondta, hogy az internetszolgáltatónak nem kötelessége a fájlcserélő platformokon keresztüli adatcsere megakadályozása vagy blokkolása sem.

Az AFACT egyébként több helyi filmkészítő és számos nagy hollywoodi filmstúdió érdekeit képviselte és azt akarta elérni, hogy a bíróság mondja ki: az ötödik kontinens második legnagyobb internetszolgáltatója a magatartása miatt elveszítette az úgynevezett Safe Harbour-cikkely kapcsán kapott védettségét. Ez a dokumentum ugyanis meggátolja, hogy az ügyfeleik jogsértései miatt az internetszolgáltatókat is felelősségre lehessen vonni.

Az ügyben eljáró bíró kijelentette: az iiNET semmilyen formában sem bátorította az előfizetőit a jogsértések elkövetésére. Sőt, a cég általános szerződési feltételei között még szerepel is egy olyan kitétel, amely szerint minden szerződő személy vállalja, hogy semmilyen illegális tevékenységet nem folytat a hozzáférésén keresztül. Az ISP ugyanakkor nem köteles annak ellenőrzésére, hogy az ügyfelei betartják-e az előírásokat. A bíróság elutasította azt a filmipar által felvetett elképzelést is, hogy egy szerzői jogsértés bizonyítása esetén a felhasználók veszítsék el az internethozzáférésüket.

Michael Melone, az iiNET vezérigazgatója az ítélethirdetés után közölte: az internetszolgáltatók soha nem támogatták az illegális fájlcserét vagy letöltéseket és a mostani döntés bebizonyította, hogy az ellenük felhozott vádak alaptalanok voltak. „Szorgalmazzuk, hogy az ausztrál filmipar a növekvő kereslet miatt tegye időben és olcsóbban hozzáférhetővé a tartalmakat. Mi továbbra is készek vagyunk együttműködni abban, hogy ezek az anyagok legálisan elérhetők legyenek” – tette hozzá a vezető.

Az iiNET-et több, mint 34 (!) filmstúdió perelte be, köztük volt a Village Roadshow, a Universal Pictures, a Warner Bros., a Paramount Pictures, a Sony, a Fox és a Disney. Az AFACT eredetileg azt követelte az ISP-től, hogy blokkolja a jogsértéseket elkövető ügyfelei előfizetéseit. De mivel az iiNET nem reagált a felszólításra, így a szervezet végül bírósághoz fordult. Az elsőfokú határozat ellen az AFACT tavaly márciusban fellebbezett.