A szívrohamot előidéző egyik legnagyobb rizikófaktor lehet a kerékpározás a városi dugóban. Magyarországon a téli hónapok a legveszélyesebbek.
A mindennapi kockázatok körében olyan tevékenységek állnak a lista élén, mint a városi forgalomban eltöltött idő autóvezetőként vagy biciklisként. A stressz és a légszennyezés miatt a kerékpárosok fokozott veszélyben vannak, sőt maga a fizikai terhelés is egy további szívproblémát előidéző tényező – derült ki egy kutatásból nemrég.
A tanulmányt a The Lancet című brit online orvosi szaklapban összegezték, miután az egyes faktorok arányát kiszámították. A városi forgalom 7,4%-ban, a fizikai megterhelés 6,2%-ban, a légszennyezettség 5–7%-ban okolható a szívrohamokért. A szakértők szerint ugyanakkor nehéz szétválasztani az egyes tényezőket, hiszen azok mindig egyfajta mixként működnek – írja a dailymail.com.
Magyarországon a téli időszakban, de leginkább január–februárban ártalmas a szmogban kerékpározni – mondta el megkeresésünkre a Levegő Munkacsoport vegyész munkatársa, Simon Gergely. A szakember ilyenkor nem is javasolja a fizikai igénybevételt a városi forgalomban, mivel a sport közben megnőtt oxigénigény miatt sokkal erőteljesebben lélegzünk, vagyis így sokkal több méreganyagot juttatunk be. Ha mindenképpen kerékpárra kell szállnunk télen a szmogban, lassan hajtsunk, kevésbé terheljük a szervezetünket! – tanácsolja a Simon Gergely.
Magyarországon a főváros levegője a legszennyezettebb, de vidéken sem túl rózsás a helyzet: a Levegő Munkacsoport adatai szerint kimagaslóan szmogos még Miskolc, Szeged, Pécs és Esztergom–Dorog térsége.