Felfüggesztette a japán egészségügyi minisztérium két világszerte használt csecsemőoltás, a Prevenar és az ActHIB használatát, amíg lezárulnak a vizsgálatok négy kisbaba halálának ügyében. A négy kisgyermek három napon belül halt meg, mindannyian a két oltás valamelyikét vagy azok kombinációját kapták meg nem sokkal korábban.

A vírusos tüdőgyulladás és az agyhártyagyulladás elleni Prevenart, illetve a gennyes agyhártyagyulladás, vérmérgezés, a laza kötőszövet gyulladás, ízületi gyulladás és gégefedő-gyulladás megelőzésére alkalmazott ActHIB-et Magyarországon is használják.

 

A két oltószert mintegy másfélmillió gyereknek adták be Japánban, mióta két évvel ezelőtt bevezették azokat. Március 2. és 4. között négy – fél és két év közötti – olyan kisgyerek halt meg, akik nem sokkal korábban megkapták a két oltás valamelyikét. A négy kisgyermekből három dupla oltást, kettő pedig az ActHIB mellé DPT-t (diftéira, szamárköhögés és tetanusz elleni szer) is kapott. Egy gyermeket oltottak be Prevenarral és DPT-vel egyidőben.

A szigetország egészségügyi minisztériuma szerint nem állapítottak meg közvetlen összefüggést az oltások és a gyerekek halála között, de biztonsági okokból keddig, a vizsgálatok lezárásáig felfüggesztették a szerek beadását. A gyógyszereket gyártó Sanofi Pasteur és Pfizer gyógyszergyárak azt közölték, a vizsgálatok során mindenben együttműködnek a hatóságokkal, és részvétüket fejezték ki az érintett családoknak.

A felfüggesztés egyik előzménye volt az is, hogy februárban két kisgyermek halt meg, miután megkapta a Prevenart, de az egészségügyi hatóságok vizsgálatai nem mutattak összefüggést a halál és az oltószer használata között. 2009-ben pedig az időközben a Pfizer által megvásárolt Wyeth nevű gyógyszergyár hívott vissza Hollandiából egy szállítmány Prevenart, miután három csecsemő meghalt nem sokkal az oltás beadása után. A 2010-ben lezárult vizsgálatok ebben az esetben sem mutattak összefüggést a halálesetek és az oltások között. A japán egészségügyi minisztérium egyik vezetője most beszélt egy tavaly novemberi csecsemőhalálról is, akkor egy kisgyermek az ActHIB második adagjának beadása után nem sokkal vesztette életét.