Elkészültek a tervek Felsőzsolca és Miskolc árvíz elleni megvédésére. A március végéig végrehajtandó, illetve ezen túlmutató távlati terveket ismertette Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóságon.
Március végéig szeretnének új gátat építeni Felsőzsolca mellett, a meglévőt pedig megerősíteni. Átereszeket kell építeni az M30-as alatt, a Miskolc alatti áruházak területe melletti feltöltést pedig el kell bontani, a Bódva – más néven Kis-Sajó – medrét ki kell kotorni, szélesíteni és mélyíteni. Amennyiben olyan jelentős árvíz lesz, hogy ezek az intézkedések nem elegendőek, akkor az M30-as két oldalán fel kell robbantani, vagy el kell bontani az utakat – a 3-as főút egy szakaszát, illetve a felsőzsolcai bekötőutat.
Csütörtökön az Országos Műszaki Irányító törzs is ülést tartott, ezután mutatták be a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság új főigazgatóját, Molnár Bélát.
Bemutatták az új vízügyi honlapot is, amelyen mindenki naprakész információkat szerezhet az ár- és belvízi helyzetről is. Józsa János műegyetemi tanszékvezető tanár pedig beszámolt arról a térinformatikai rendszerről, amellyel a Felsőzsolca és Miskolc megvédését célzó terveket, az ehhez szükséges döntések előkészítését támogatták. A döntéstámogató rendszerrel az Országos Műszaki Irányító Törzs munkáját segítik.
A távolabbi tervek között szerepel, hogy a régi 3-as főútnak az M30-ashoz közeli néhány száz méteres szakaszát lábakra kell helyezni, csakúgy, mint a felsőzsolcai bekötőutat. Illés Zoltán azt is kijelentette: nem támogatja az M30-as továbbépítését, ha azt is nem lábakra helyezve alakítják ki. A 3-as főutat azért kell lábakra helyezni – és az áruházak melletti töltéseket elbontani – mert a gátakkal hiába védenék meg Felsőzsolcát, a víz Miskolcot öntené el.
Nem vették figyelembe a vízügyi szakvéleményeket
2010-ben azért öntötte el Felsőzsolcáta víz, mert sem az M30-as építésénél, sem a Miskolcalatti áruházak és feltöltés kialakításánál, sem régebben, a 3-as főút építésénél nem vették figyelembe a vízügyi szakvéleményeket. Az 1974-es árvíz például csak kisebb kárt okozott a településben, mert akkor még nem létezett a víz lefolyását akadályozó műtárgyak nagy része.
Az államtitkár bejelentette, hogy jogszabály módosítást kezdeményez azért, hogy a vízügyi szakvéleményeket a nagyvízi medrekkel kapcsolatos építkezéseknél kötelező legyen figyelembe venni. Ilyen, úgynevezett nagyvízi mederben épültek egyébként a Miskolcalatti áruházak és feltöltések. A feltöltésekben egyébként építési törmelék és akár veszélyes hulladék is lehet Miskolcnál. Még kérdéses, hogy a feltöltés elbontásának és elszállításának költségeit ki fedezi. Annyi már biztos, hogy az M30-as alatti átereszeket a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) fizeti, 400 millió forint értékben. A felsőzsolcai védekezéssel kapcsolatban pedig 1,2 milliárd forint áll rendelkezésre.
Az államtitkár törvényjavaslatot terjeszt majd be azzal a céllal, hogy a nagyvízi medrekben lévő ipari, kereskedelmi és gazdasági létesítményeknek – és nem a lakóépületeknek – kötelező biztosítást kelljen fizetniük. Az államtitkár szeretné azt is, ha létrejönne az árvízkárok helyreállítására egy pénzügyi alap, amibe mindenkinek egy minimális összeggel kötelezően hozzá kellene járulnia.