Mályi forró vize fűti Miskolcot – adta hírül valamikor tavaly szeptemberben a boon.hu. A PannErgy augusztusban megtalálta a Miskolc-Mályi geotermikus kutat, ahol 2310 méter mélyen 105-110 fokos vizet leltek. Ennek kitermelési hozama elérheti a percenkénti 4200-5400 liter – ismertette akkor a cég szakembere. 2011-ban már Miskolcon is olcsóbb lehet a fűtés.
A kút hivatalos bemutatásán a boon.hu azt is megkérdezte Bokorovics Balázstól, a PannErgy Nyrt. igazgatótanácsának elnökétől, hogy mikor érezhetik a miskolciak a geotermikus kút jótékony hatását, azaz a távhőszámla csökkenését? Válasza az volt: a 2011-es fűtési szezon kezdetekor.
Mára azonban nem jó híreket hallani a geotermiáról. Információink szerint ugyanis, míg Mályi, Nyékládháza, Kistokaj, Sajópetri csatlakozik a rendszerhez, addig Miskolc még gondolkodik.
A boon.hu megkérdezte az elnököt arról, igazak-e a Miskolc visszalépésről szóló hírek, illetve hol tart jelenleg a projekt. Az elnök visszalépésről nem tudott, azért sem, mert a beruházásra a városnak – egészen pontosan a MIHŐ Kft.-nek – és a PannErgynek van egy közös cége, a Miskolci Geotermia Zrt. „A Mihő Kft.-vel élő szerződésünk van, ennek értelmében az idei fűtési szezon kezdetére, de legkésőbb év végéig kiépülhet a rendszer.”
A lap újságírója azt is megtudta, hogy már felállt a projektcsapat, amelybe a távhőt szakmailag is bevonták. A közelmúltban nyertek el egy pályázatot, vissza nem térítendő támogatást, így elkezdődött a tervezés, később további fúrások várhatók – ismertette Bokorovics Balázs. A Miskolc irányába való kiépítés pedig júliusban kezdődhet el – tette hozzá. Arról is beszélt, hogy első ütemben az avasi lakótelepig épülne ki a rendszer, a második ütemben pedig a Tatár utcáig.
Mit jelent ez az ott élőknek? A gázalapú szolgáltatásnál jelentősen olcsóbbak vagyunk – ismertette –, de ennek ellenére nem biztos, hogy azonnali árcsökkenést eredményezhet a geotermikus energiára való átállás. Ennek oka – magyarázta – a kormány tervei közt szereplő lehetséges KÁT rendszerre érvényes gázár támogatáscsökkentés, ekkor ugyanis a kieső összeget a távhőtermelőnek valahonnan pótolnia kell. E mellett a lakosság árképzés a miskolci önkormányzat feladata – hangsúlyozta.