Nagy mennyiségű védett növényt loptak el a Bükki Nemzeti Parkot övező Natura 2000-es területről, Bükkszentlászló környékéről: az ismeretlenek több mint 900 tő leánykökörcsint és tavaszi héricset ástak ki és vittek el.

A természetkárosítást kirándulók vették észre, ők értesítették a nemzeti park természetvédelmi őrszolgálatát. Az ellopott védett növények eszmei értéke meghaladja a 6,7 millió forintot. Ilyen mértékű természetkárosításért szabadságvesztés jár – tette hozzá a szaktárca.

 

A kirándulók a hét elején, hétfőn jelentették a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrszolgálatának, hogy ásónyomokat vettek észre a leánykökörcsin és a tavaszi hérics élőhelyén. A terület átvizsgálásakor összesen 915 ásásnyomot rögzítettek.

Az előzetes becslés szerint összesen 610 tő leánykökörcsin és 305 tő tavaszi hérics tűnt el. A növényeket drogtartalmuk miatt a népi gyógymódban gyógyászati célokra használják.

A leánykökörcsin eszmei értéke példányonként tízezer forint, míg a tavaszi héricsé kétezer forint. Az előzetes becslések szerint így a kár pénzben kifejezve meghaladja a 6,7 millió forintot.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság ismeretlen tettes ellen feljelentést tett. Miután az eset bűncselekménynek minősül, így akár 5 évig terjedő börtönbüntetést is vonhat maga után – tartalmazza a közlemény.

Barta Zsolt, a Bükki Nemzeti Park őrszolgálat-vezetője az MTI-nek elmondta: a helyi védettségi területről – amely régészeti lelőhelynek is számít – pontos leírásuk van. Az előzetes felmérésük szerint az ismeretlenek 915 tő védett virágot szedtek ki tövestől, de ez a szám emelkedhet, s a kár várhatóan a 8 millió forintot is megközelíti majd.