Az LMP a kontroll nélküli kormányzati túlhatalom megnyilvánulásaként tekint Semjén Zsolt napokban nyilvánosságra került levelére. A szabadidejében vadászgató kereszténydemokrata honatya az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnökeként azért lobbizott az ágazat felügyeletét ellátó vidékfejlesztési miniszternél, hogy egy úgynevezett Nemzeti Vadgazdálkodási Program keretében engedélyezze védett madarak kilövését. Az ökopárt felszólítja Fazekas Sándort, hogy a magyar természetvédelem kormányzati felelőseként a leghatározottabban utasítsa vissza a dilettáns és jogsértő törvényalkotási puccskísérletet.
Különösen felháborító, hogy Semjén „nemzeti” lobbi projektjének egyik fő célja énekesmadaraink kiszolgáltatása a vérmes olasz vadászoknak; hiszen a védett vadgerle, vagy a csökkenő állományú védett fürj vadászhatóságánál maga is „külföldi vendégvadászok érdeklődésére” hivatkozik. A szintén javasolt nyári lúd, barátréce, menyét, nyuszt vadászhatóvá tételének pedig feltehetően az a célja, hogy az úri passzióból lövöldöző hobbivadászoknak ne kelljen vesződniük, mondjuk a tőkés- és a barátréce, vagy a nyest és a nyuszt megkülönböztetésével.
A képviselő a korlátozások feloldását olyan monitoring-vizsgálatokkal indokolja, amelyek elvégzéséről és eredményéről a magyar természetvédelem nem értesült. Még kevésbé ismertek azok a tények, amelyek a Semjén-javaslat legmeghökkentőbb elemét, az úgymond „káros” ragadozó madarak kilőhetőségét indokolnák. Azt még egy miniszterelnök-helyettes sem gondolhatja komolyan, hogy a mezőgazdasági kártevőként számon tartott egerekkel és más apró rágcsálókkal táplálkozó egerészölyv állományának bármilyen hatása van a magyarországi apróvad-sűrűségre. A természetvédelem több évtizedes erőfeszítései nyomán valamelyest stabilizálódott ragadozó madár állományt sajnos jelenleg is veszélyezteti a tudatlanság miatti kilövés és mérgezés – ezért is szerepel az egerészölyv a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 2012. év madara szavazásán. A védett állatok nemzetközi kereskedeleméről szóló Washingtoni egyezmény felülvizsgálatára vonatkozó kérést pedig értelmezni sem tudjuk.
Az LMP felhívja a kormány figyelmét, hogy a nemrég elfogadott új jogalkotási törvény az ilyen jogszabály-változtatások előtt széleskörű szakmai egyeztetési kötelezettséget, és hatástanulmányok készítését írja elő. Ezek egyike sem történt meg. Érdeklődéssel várjuk minderről Illés Zoltán környezetügyi államtitkár véleményét is. Semjén Zsoltnak pedig azt javasolnánk, hogy ha mindenképpen az itáliai mintát kívánja követni a természethasználat szabályozásában, a Magyarországnak már eddig is sok keserűséget okozó olasz madár-mészárosok kívánságai helyett tanulmányozza inkább Assisi Szent Ferenc életművét.
Budapest, 2011. április 9.
Szabó Rebeka
országgyűlési képviselő