Az, hogy a négy miskolci oktatási intézmény egyházi kézbe adásáról szóló előterjesztéseket a városvezetés a legutóbbi közgyűlésen visszavonta, a szülői szervezetek (például a Szülők Egyesülete a Gyermekekért) és a pedagógusok ellenállásnak is köszönhető. Az MSZP frakciója szerint ez volt a legjobb döntés, amit az előterjesztő hozhatott, hiszen túl azon, hogy az anyagot nem egyeztették az összes érintettel, még az átadáshoz szükséges törvényi feltételek is hiányoztak. A szocialisták remélik, hogy a város vezetése nem erőlteti a témát, s nem akarja majd az utolsó pillanatban mégis elfogadtatni az átadást lehetővé tévő előterjesztéseket. Erre egyébként május 15-ig van lehetőségük, hiszen a törvény szerint azt követően már nem lehet olyan, a 2011/2012-es tanévet érintő döntéseket hozni, amelyek megváltoztatják az intézmények státuszát. Mindezt Fedor Vilmos MSZP-s önkormányzati képviselő (képünkön balra) mondta hétfőn Miskolcon, Veres Gáborral, az önkormányzat oktatási bizottságának tagjával tartott tájékoztatóján.
A szocialista képviselő, korábbi oktatásért felelős alpolgármester rámutatott: az átadás különösen a Fáy András Közgazdasági Szakközépiskola esetében ad okot aggodalomra. A térségben ugyanis ez az egyetlen széles spektrumú közgazdászképzést biztosító középiskola. Ha valaki világnézeti okok miatt más, hasonló képzést nyújtó intézménybe akar járni, azt nem kevés anyagi ráfordítással teheti meg (utazási költség, stb.). Márpedig a közoktatási törvény kimondja, hogy a képzések hozzáférhetőségét minden diák számára közel azonos feltételekkel kell biztosítani, ha ez nem sikerül, akkor az önkormányzatnak kell állnia a pluszköltségeket. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Fáy esetében az előterjesztés nem tisztázta azt sem, hogy az új fenntartó miként fogja teljesíteni a Miskolci Egyetemmel korábban megkötött oktatási szerződéseket, azaz mi lesz azzal a négy, felsőfokú szakképesítést adó programmal, melyet jelenleg a Fáyban működtetnek. Mint mondta, az előterjesztésben nem szerepelt az új fenntartó pedagógiai programja sem, azaz nem lehetett tudni, hogy a most kifutó program után miként szeretnék tovább folytatni az ott folyó munkát.
A jogszabályi akadályokról szólva Fedor Vilmos elmondta még: ahhoz, hogy ezeket az intézményeket átadják, előbb módosítani kellett volna a városi intézményekről szóló intézkedési tervet, de ez sem történt meg. „Mi csak azt szeretnénk, ha a szülőkkel, a gyerekekkel, a pedagógusokkal széleskörű egyeztetést folytatna a városvezetés. Tartsák be az összes jogszabályt, s úgy hozzanak döntést, hogy senkinek se sérüljön az érdeke. Főleg a gyerekeké ne. Éppen ezért azt kérjük, ne rohanjanak az átadással, van idő a feltételek alaposabb kidolgozására. Reméljük belátó lesz ebben az ügyben a városvezetés” – mondta Fedor Vilmos.
Veres Gábor kijelentette: már a közgyűlés előtti bizottsági ülésen is látni lehetett, hogy előkészítetlenek az előterjesztések. Rámutatott, hogy a mintegy 3 milliárd forintos önkormányzati ingatlanvagyont rendkívül alacsony áron (összesen 76 millióért) akarta értékesíteni a városvezetés. Szerinte ez akár a bűncselekmény gyanúját is felvetheti. Emlékeztetett azokra a most is folyó ügyekre, amelyek más városokban pontosan ilyen jellegű tranzakciók miatt zajlanak-írja az eszakonline.hu