A jó szocialista kapcsolatokkal rendelkező, befolyásos cég, a Kelet-Trans 2000 Kft. is negyven leselejtezett vagonhoz juthatott
Különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntettével társtettesként vádolja a Fővárosi Főügyészség a Rail Cargo Hungária igazgatósági elnökét
Különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntettével társtettesként vádolja a Fővárosi Főügyészség Kovács Imrét, a Rail Cargo Hungária igazgatósági elnökét, az egykori MÁV Cargo első emberét, a MÁV korábbi szállítmányozási üzletágvezetőjét és L. Gusztáv volt szállítási igazgatót. O. Balázst, a korábbi jogi igazgatót bűnsegédként említi a vádirat – tudta meg a Magyar Hírlap.
Skoda Gabriella ügyészségi szóvivő érdeklődésünkre elmondta, a vádlottak a szerződésekkel érintett száz darab tehervagon értékesítéséhez, majd visszavásárlásához kapcsolódóan megkötött szerződésekkel vagyonkezelői kötelezettségüket szándékosan, sorozatosan megszegve, 2003 és 2006 között több mint egymilliárd forint vagyoni hátrányt okoztak a MÁV Zrt.-nek. Hozzátette: a kiszabható büntetési tétel öttől tíz évig terjedhet, a bírósági eljárást a Fővárosi Bíróság folytatja le.
Az ügyben továbbra is vizsgálódik a MÁV belső ellenőrzése. Az előző elszámoltatási kormánybiztos, Papcsák Ferenc asztalán is ott volt az ócskavasként értékesített, összességében mintegy kétezer vagon ügye, ebből száz vagon értékesítése miatt emeltek most vádat.
A botrányos értékesítést Budai Gyula örökölte meg, de az eljutott az Országgyűlés „MÁV-bizottsága” elé is. Ez a testület vizsgálja, hogy milyen döntések vezettek a MÁV jelenlegi gazdasági helyzetéhez.
A botrány 2008-ban tört ki azzal, hogy a rendőrség vizsgálni kezdte, a MÁV 2002–2003-ban miért is szabadult meg kétezer tehervagonjától, amelyeket ócskavasként adtak el, pedig több, még használatban lévő teherszállító vagon, sőt állítólag felújított kocsik is voltak közöttük. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése szerint a MÁV 2002-ben a kétezer vasúti kocsit selejtként annak a MÁV Tiszavas Kft.-nek adott el, amely öt év múlva egyesült a MÁV Cargóval, tehát a leányvállalata lett. A Tiszavas továbbértékesítette a kocsikat. Viszont 2007-ben a MÁV és a Tiszavas megállapodásában ugyanezek a vagonok egyforintos értéken szerepeltek. Szakértők úgy vélték, az ilyen vagonok darabonként még hulladékáron is két-három millió forintot érnek. Az ÁSZ-jelentésben megjegyezték: a vasutas vezetők annak ellenére engedélyezték a fúziót, hogy már korábban rendőrségi eljárás indult az ügyben.
Mégsem hulladék?A rendőrség egymilliárd forint értékű hűtlen kezelés gyanújával indított nyomozást. Az ügy vádlottja, a MÁV Cargo akkori első embere, Kovács Imre, aki azóta a magyar teherszállítási piacon továbbra is monopolhelyzetben maradt, a gyanús körülményektől sem mentesen privatizált Cargo utódja, a Rail Cargo Hungária Zrt. igazgatósági elnöke lett. (Az osztrák Rail Cargo 2008-ban 102 milliárd forintért vette meg a MÁV egyetlen, hasznot termelő szállítmányozási cégét. Az osztrák és a magyar ügyészség korrupció gyanújával indított vizsgálatot egy tanácsadói szerződéssel kapcsolatban, amelyet a MÁV Cargo megvásárlásakor kötött az Osztrák Szövetségi Vasút egy magyar bt.-vel. Az ügyet a Magyar Országgyűlés mellett az osztrák parlament egyik albizottsága is vizsgálja.)
Az ügy részleteiről egy 2008-as HVG-cikk számolt be. Eszerint a Tiszavas száz felújított kocsit adott el az Eurofém Hungary Kft.-nek, azok innen az Észak-magyarországi Ingatlanforgalmazó Kft.-hez, majd attól az É-D Vascentrum Kft.-hez kerültek. Csakhogy az Eurofém nem fizette ki a négyszázmilliós vételár negyedét sem a MÁV Tiszavasnak. A MÁV arra utasította leányvállalatát, álljon el az üzlettől, a befolyt százmilliót fizesse vissza, és szerezze vissza a száz vagont. Felajánlották viszont az É-D Vascentrumnak, hogy a kialkudott vételárért cserébe hulladékáron kétezer teherkocsit vihetnek el. A vagonokat a miskolci DAM Steel Rt.-nél olvasztották be, de egyes információk szerint több közülük Romániába került.
Záhonyban, amely az áruszállítás szempontjából stratégiai határállomáshely, azóta sem nyugszanak a kedélyek. A helyiek úgy látják, több piszkos, politikát is érintő üzlet folyhatott a privatizáció előtt. Ezért is szeretnék, ha Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos újra átvizsgálná az ügyet, hiszen politikai mutyit feltételeznek a háttérben.
A szakemberek Záhonyban nyílt titokként beszéltek munkatársunknak arról, hogy az elmúlt időszakban az MSZP-vel és a volt pénzügyminiszterrel, Veres Jánossal, illetve a most vád alá helyezett Kovács Imrével is rendkívül jó kapcsolatot ápoló, befolyásos szállítmányozási cég, a Kelet-Trans 2000 Kft. is negyven leselejtezett vagonhoz juthatott. Azt is elmondták, úgy tudják, a cégtől – ugyanúgy, ahogy a privatizációja előtt – a jelenleg is monopolhelyzetben lévő Rail Cargo visszabérelte a leselejtezett a vagonokat.
A záhonyiak remélik, hogy a bírósági eljárásban ennek az ügyletnek a hátterére is fény derül.
magyar hirlap