Giflo Steel A Giflo család tagjai
háromgenerációs, tősgyökeres miskolci acélgyártók. Családi know-how alapján állíttatnak elő és értékesítenek acélt, Egyiptomban nemrég indították el a gyártást. Itthon Encsen akarnak ötmilliárd forintért egy üzemet építeni.
Az acélipari szakembereken kívül a magyar gazdasági életben teljesen ismeretlennek számít a miskolci Giflo család. Kik ők, akik Egyiptomban, az Egyesült Államokban, Indiában és Nyugat-Európában acélt gyártatnak, miközben Magyarországon ez év februárjában számolták fel a Diósgyőri Acélművek utolsó jogutódját? Apa és fia, a két Henrik. Egykori munkaadójukat, a fénykorában 18 ezer embert foglalkoztató Lenin Kohászati Műveket ugyan „elsodorhatta” a szél, felszámolhatták a magyarországi acélgyártást is, őket azonban nem lehetett megtörni. Kitartóan, évtizedeken keresztül a „családi” vállalkozásban fejlesztették ki és tökéletesítették a találmányaikat, metallurgiai technológiájukat. Három éve a Giflo know-how alapján előállított acél mennyisége csupán ezer tonnát tett ki. Tavaly már a többszörösére emelkedett, miközben a külföldi piaci igény meghaladja az egymillió tonnát. Ez évtől Nyugat-Európából fokozatosan a tengerentúlra, főleg az USA-ba helyezik át termelésüket, ahol a minőségi acél iránt nagyobb kereslet mutatkozik.
Újra Egyiptom Közvetlenül az egyiptomi forradalom előtt, ez év január 24-én, Orbán Viktor miniszterelnök hivatalos látogatásán Sayed Meshal (Szajed Mesal) hadiipari államminiszter kíséretében elindították az első elválasztást, hengerlést az Abu Zabelben működő acélműben. Az egyiptomi állam tulajdonát képező üzemben a Giflo M–1600-as minőségű szerkezeti acél gyártása kezdődött meg. A forradalom kitörése után a közel 800 embernek munkát adó egyiptomi üzem egy hónapra leállt. A magyar–egyiptomi közös acélgyártás március közepén indulhatott újra. Giflóéknak az egy hónapos leállás csak ott tízszázalékos kiesést jelentett, globálisan azonban nem érte el a három százalékot.
„Egyiptomban a forradalom miatt csupán időt vesztettünk. A gyártás folytatódik. Együttműködési szerződés keretén belül dolgoztatunk velük. Gyártóbázisként használjuk az Abu Zabel acélüzemet a saját termékünk előállítására. Azért választottuk Egyiptomot, mert vezető gazdasági nagyhatalom a térségben. Innen, illetve a környező országokból érkeznek a megrendeléseink. Az európai és a tengerentúli piacokon már megvannak a gyártóbázisaink. Az arab országok alapanyagigényét pedig Egyiptomból a legegyszerűbb ellátni” – fogalmazott apa és fia.
vg.hu