Alaposan felkorbácsolta az indulatokat Amerikában , és megosztotta az érdekelteket Barack Obama csütörtöki beszéde, amelyben azt mondta: az 1967-es, azaz a hatnapos háború előtti határok alapján képzeli el az izraeli-palesztin rendezést, mégpedig kölcsönösen elfogadott „területetcsere” révén.
Az amerikai elnök annak előestéjén figyelmeztette Izraelt: „állandó(sult) megszállással nem teljesülhet be a zsidó és demokratikus állam álma”, hogy a Fehér Házban fogadta volna Binjamin Netanjahu miniszterelnököt.
A ’67-es határok felemlegetése többek közt megkérdőjelezi az Izrael által fővárosának tartott – ám a nemzetközi közösség részéről annak el nem ismert – Jeruzsálem egységét: az izraeli felfogás szerint a hatnapos háborúban a várost felszabadították. Netanjahu washingtoni látogatásához ugyanakkor annak nyomán már nem fűződtek különösebb várakozások, hogy a palesztin oldalon létrejött Fatah-Hamasz egységkormányt Izrael nem fogadja el partnernek. Netanjahu az „arab tavasz” fejleményeit is jóval pesszimistábban látja Obamánál.
Mitt Romney, aki esetleges republikánus elnökaspiránsként akár Obama kihívója is lehet jövőre, úgy fogalmazott: az elnök „a busz alá lökte Izraelt”. – Megsértette az amerikai külpolitika első számú alapelvét is: állj ki a barátaid mellett! A Fehér Házért várhatóan szintén induló, ugyancsak exkormányzó Tim Pawlenty „téves és nagyon veszélyes követelésről” beszélt a ’67-es határok kapcsán, míg Eric Cantor, a képviselőház második embere, a kongresszus egyetlen zsidó vallású republikánus tagja úgy vélte: az Obama által felvázolt út aláássa az amerikai-izraeli kapcsolatokat-írja a nol.hu