A pénteken benyújtott lakásmentő csomag nem segít azokon, akik szabad felhasználású devizahitelt költöttek lakásra, és azokon sem, akik már részt vesznek banki fizetéskönnyítésű programban.

 

Azok, akiknek a hitelszerződésében nincs benne, hogy kifejezetten lakáscélú devizahitelt vettek fel, július 1-je után bukhatják az ingatlanukat – hívja fel a figyelmet ma megjelent írásában a Napi Gazdaság. Egy időben a bankok az egyszerűbb ügyintézés miatt kifejezetten rábeszélték az ügyfeleket a lakáskölcsönök helyett a szabad felhasználású jelzáloghitelekre. Ennek fedezetéül ugyanúgy bejegyezték a jelzálogjogot, mint a lakáshiteleknél, de elvileg az ügyfél bármire fordíthatta a kapott pénzt. Sokan persze ugyanúgy lakásvételre vagy építkezésre költötték, mintha a banki szerződésben is ez állt volna.

A Nemzeti Bank adatai szerint a 2,5 ezermilliárd forintnyi deviza alapú lakáshitel mellett kétezer milliárd forint az olyan szabad felhasználású jelzáloghiteleknek az összege, amelyet szinte biztosan lakáscélra vettek fel. Rájuk nem vonatkozik az a szabály, mely szerint október 1-jéig csak 30 milliónál nagyobb összegű ingatlanokat lehet árverezni, és utána is csak korlátozott mértékben élhetnek a bankok ezzel a lehetőséggel.

A rögzített árfolyamon való törlesztéssel sem élhet mindenki. Nem vehetik igénybe azok, akik már 90 napnál nagyobb elmaradásban vannak, és azok sem, akik már beléptek, vagy ezután lépnek be bankjuk fizetéskönnyítő programjába. A pénzügyi felügyelet adatai szerint az első negyedévben összesen 660 milliárdot meghaladó volt az olyan hitelek összege, amelynél a mostani törvényjavaslat alapján az ügyfelek nem élhetnek ezzel a lehetőséggel.

A törvényjavaslat 180 forinton rögzíti a svájci frank, 250 forinton az euró és 2 forinton a japán jen árfolyamát, amin a felvett kölcsönt törleszthetik a devizahitelesek. Így elkerülhetik az ingadozásokból fakadó kockázatot. A különbséget sem engedik azonban el: úgynevezett gyűjtőszámlán vezetik, amelyen a fixált árfolyamnál gyengébb forintnál nő, ellenkező esetben csökken a nyilvántartott összeg. Ezt majd 2014. után kell törleszteni.