Nem korlátozhatják a Miskolci Városi Közlekedési (MVK) Zrt. ellenőrei az utasok, illetve a bliccelők személyi szabadságát – mondta Szabó Máté ombudsman.
Az Országgyűlési Biztos Hivatala hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a jegy nélküli utazások számának csökkentése alkotmányosan elfogadható és méltányolható cél, a blicceléssel szemben fel kell lépni, azonban az eszközök megválasztásakor be kell tartani a szükségesség és az arányosság követelményét.
Nincs olyan törvényi felhatalmazás, amely lehetővé tenné, hogy az MVK ellenőrei a rendőrség kiérkezéséig visszatartsák az azonosságát igazolni nem tudó, vagy nem akaró bliccelőt – olvasható az állampolgári jogok országgyűlési biztosának állásfoglalásában. Szabó Máté hivatalból indított vizsgálatában visszásnak nevezte, hogy az MVK utazási feltételei mégis tartalmazzák a személyi szabadság ilyen korlátozásának lehetőségét.
A biztos álláspontja szerint a jelenleg rendelkezésre álló megoldások (az utas leszállítása, illetve a rendőrséggel kiépített együttműködés) önmagukban hatékonyak és elégségesek a bliccelés visszaszorítására. Nincs akadálya annak sem, hogy a vállalat egyéb eszközökkel, például ellenőrzőkapuk felállításával, vagy a felszálló utasok ellenőrzésével érje el ugyanezt a célt.
A biztos kifejtette: törvényi felhatalmazás hiányában nincs arra lehetőség, hogy az általános szerződési feltételek részeként funkcionáló Utazási feltételekben a vállalat személyi szabadságot korlátozó intézkedésre adjon jogot az ellenőreinek. Az ombudsman ezért az MVK vezérigazgatójához fordult, hogy törölje az utazási feltételekből az ellenőrök visszatartási jogát.
A közlekedési vállalat az MTI megkeresésére úgy fogalmazott: az Országgyűlési Biztos Hivatalának tájékoztatását az MVK Zrt. még nem kapta meg. „Kézhezvételt követően részletesen tanulmányozzuk az ombudsman állásfoglalását. A kifogásolt eljárás alkalmazását, a kérdés tisztázásáig társaságunk felfüggeszti” – olvasható a közleményben.