F E L H Í V Á S minden hazáját szerető külföldön élő magyar honfitársamhoz!

Most, amikor hazánkban nincs olyan hét, hogy többgyermekes szülő sok évig tartó, családja létfenntartásáért folytatott reménytelen küzdelme után az eladósodása és otthonának közeli elvesztése miatti elkeseredésében ne dobná el az életét,

Most amikor a mellékletben olvasható, Fővárosi Bíróságnak 2011. április 22-i 15.G. 41.074/2010/25. számú ítéletében leírt tények alapján egyértelműen megállapíthatóan kizárólag a bankok és pénzintézetek tisztességtelen, erkölcstelen, embertelen magatartása idézte elő azt a kárt, melynek nagyságára 10 nappal ezelőtt a magyar Kormány egyik tisztségviselője a következőkben utalt:

„Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára a jelenlegi helyzetet ismertetve arról beszélt, hogy 2011 március végén a magyar háztartások 9.200 milliárd forinttal tartoztak hitel- és egyéb pénzintézeteknek; ez az összeg a harmadát teszi a bruttó hazai terméknek. Az összes tartozás kétharmada devizalapú hitel, ezen belül többségben vannak a jelzáloggal fedezett lakossági hitelek – emelte ki azzal, hogy a teljes hitelállomány 85 százaléka svájci frank alapú.

Az államtitkár leszögezte, 2004-től indult meg a lakosság devizában való eladósodása, akkor, amikor a korábbi forint alapú lakáshitelek rendszere leépült a 2000-es évek közepére. Hozzátette: a kormányzat és bankok közös hibás politikájának eredménye lett az, hogy a teljes hitelállomány kétharmada devizaalapú.

Szatmáry Kristóf elmondta még, hogy a teljes hitelállomány 27 százaléka került már késedelmes fizetésbe, ebből 90 napon belüli késedelmet szenvedett 17, 90 napon túlit 10 százalék. A késedelmes fizetés 100 ezer ingatlanszerződést érint. A hiteltörlesztési terhek 2002-től nőttek folyamatosan, a régióban Magyarországon legnagyobb arányban, 4,4 százalékról 11 százalékra, ez a szám 2009 első negyedévére a jövedelem 14 százaléka lett – emelte ki az államtitkár.”,

Tudva azt, hogy az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa OBH 2958/2006. számú Jelentésében

többek között a következő megállapításokat tette:

„Álláspontom szerint, ha általános szerződési feltételek alkalmazására kerül sor tartós jogviszonyok, több éves futamidejű szerződések esetén – különösen ott, ahol a szolgáltatáshoz állami támogatás kapcsolódik – a jogbiztonság elvéből fakadó követelmény, hogy a szerződés feltételei az egész futamidő során előre láthatóak és kiszámíthatóak legyenek. Az állami támogatás – a szóban forgó ügyekben a kamattámogatás – célja ugyanis, hogy valamely szolgáltatást – szóban forgó ügyekben a lakáskölcsönt – annak igénybe vevői számára a piacinál kedvezőbb feltételűvé, vagy esetleg egyáltalán elérhetővé tegyen. Abban az esetben, ha az általános szerződési feltételek, pénzügyi kondíciók nem kiszámíthatóak, nem előre láthatóak, a szolgáltató részéről egyoldalúan korlátlanul és érdemi indokolási kötelezettség nélkül megváltoztathatóak, sérül a jogbiztonság követelménye, mivel az ilyen szerződés lehetőséget ad arra, hogy a szolgáltató az állami támogatás eredeti célját – a szóban forgó ügyekben a lakáscélú kölcsönök pénzügyi kondícióinak kedvezőbbé tételét – negligálva, a támogatásból származó előnyöket saját pénzügyi hasznává alakítsa át. Sérelmet önmagában azonban az nem okoz, ha a hosszú futamidő alatt a kondíciók, így különösen a kamatok – kivételesen a költségek is – módosíthatók, de az igen, ha a módosításra egyoldalúan, a másik fél (a kölcsönfelvevő) hozzájárulása nélkül, ugyanakkor érdemi és okszerű indokolás nélkül, vagy olyan indok alapján kerül sor, amelyet a felek a szerződésben nem rögzítettek”

——————————

Illetve az alábbiakat is közölte az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa:

A./ „Ugyanakkor megállapítottam, hogy a szerződéses feltételek között nem lelhető fel sem azon feltételeknek, körülményeknek a részletes meghatározása, amelyek esetében a hiteldíj megváltoztatható, sem az arról szóló tájékoztatás, hogy ezen körülmények meghatározása nem lehetséges.”

——————————–

B./ „Az üzletszabályzat előzőekben idézett rendelkezése lényegét tekintve az ügyfél számára ellenőrizhetetlen és nyomon követhetetlen felhatalmazást ad a hitelező banknak a szerződés módosítására, mivel a bankon kívül senki nem tudja ellenőrizni, hogy a lakossági hitelek kockázati tényezői miként alakulnak, illetve a bank forrás-, valamint hitelszámla-vezetési költségei miként változnak. A szerződésmódosítással kapcsolatban közokiratba foglalt hitelszerződések is pusztán arra vonatkozó rendelkezést tartalmaznak, hogy a bank megváltoztathatja a kamat és a kezelési költség mértékét, és ezt a hatályba lépés előtt 15 nappal köteles hirdetményben közzétenni. A bank az ügyfeleknek küldött, a kezelési költség megváltoztatásáról szóló levelében még utalásszerűen sem jelölte meg az egyébként jelentős összegű költségnövelés okát.

Ez a bank részéről egyoldalú, az ügyfelek számára átláthatatlan és egyúttal jelentősen hátrányos szerződésmódosítási eljárás alkalmas annak megállapítására, hogy a bank szerződéses gyakorlata a jogszabályi rendelkezéseket tartalmilag kijátszva tisztességtelenül befolyásolja a bank ügyfeleinek szerződéskötési szándékát, és ezáltal a jogállamiság elvéből következő jogbiztonság követelménye sérelmét okozza. A tisztességtelenség két fogalmi elemet feltételez: a jóhiszeműség sérelmét és a felek jogaiban, illetve kötelezettségeiben bekövetkező jelentős egyensúlytalanságot. A vizsgált esetekben mindkettő megállapítható.

A felek helyzetében a jelentős egyensúlytalanság egyértelműen következik a bank által alkalmazott általános szerződési feltételek keretében „diktált” rendelkezésekből.

Sérült a jóhiszeműség és vele a tisztesség, valamint az együttműködési kötelezettség elve azzal, hogy a bank nemhogy valós és okszerű tájékoztatást nem adott az ügyfeleknek a költségnövelés okairól, hanem ezen okokról semmilyen tájékoztatást sem adott. A jóhiszeműség és tisztesség elve általános, valamennyi magánjogi jogviszonyra kiterjedő, objektív tartalmú zsinórmérték. A jóhiszeműség és tisztesség elve a személyek – a szóban forgó ügyekben mind a bank, mind az ügyfelek –magatartására etikai mércét állapít meg, és általános elvként az adott helyzetben általában elvárható magatartás tanúsítását kívánja meg. Az együttműködési kötelezettség körébe tartozik – a kialakult bírói gyakorlat szerint – a jogszabályban direkt módon elő nem írt közlési és tájékoztatási kötelezettség is. Álláspontom szerint egy hitelezési tevékenységet üzletszerűen folytató pénzügyi intézménytől elvárható, hogy amennyiben az általa kötött szerződésekben kiköti az egyoldalú szerződésmódosítás lehetőségét, akkor – amennyiben ilyen szerződésmódosításra sor kerül – a jóhiszeműség és tisztesség, valamint az együttműködési kötelezettség általános elvének megfelelően adjon érdemi és okszerű indokolást a szerződésmódosítás okairól.”

—————————–

C./ Mindemellett fontosnak tartom kiemelni azt is, hogy a bank által a panaszosoknak adott tájékoztatásokból sem derült ki az általam kívánatosnak tartott valós indok és az okszerűség. A bank vezérigazgató-helyettese levelében arról tájékoztatta az országgyűlési biztos helyettesét, hogy „Annak érdekében, hogy az ügyfelek részére minél kedvezőbb kondícióval nyújtott hiteleket kínálhasson, a Bank sok esetben a rendeletben rögzített feltételeknél jóval kedvezőbben kínálta termékeit. … A kezelési költség maximum-összegének bevezetésére annak idején azért került sor, hogy az ügyfelek kedvezőbb feltételekkel juthassanak hitelhez, mivel az OTP még a kormányrendelet által előírt, maximálisan engedélyezett és már eleve kedvezményesen megállapított hiteldíj-mértéken túl is kedvezményt kívánt adni az ügyfelek részére.” A banknak tehát kifejezett üzletpolitikai döntése – mondhatjuk úgy is, hogy akciós ajánlata – volt a kezelési költség maximum-összegének bevezetése. A bank a költség-maximum későbbi eltörlésének okaként új szolgáltatások bevezetését, a lakáshitelek számlavezetésének központosítását, automata szoft behajtás bevezetését, beszedési tevékenységének korszerűsítését jelölte meg, amelyek a bank szerint javították a szolgáltatás színvonalát, de egyben pótlólagos költséget is jelentett. Álláspontom szerint azonban mindezek nincsenek közvetlen összefüggésben az üzletszabályzat korábban idézett 5.2 pontjában meghatározott okokkal, így a bankközi hitelkamatok, a fogyasztói árindex, a jegybanki alapkamat, az állampapírok hozama, a lakossági hitelek kockázati tényezőinek alakulásával, és/vagy a Hitelezők forrás-, valamint hitelszámla-vezetési költségének változásával.

Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a bank által hivatkozott indokok, így a számlavezetés központosítása, a beszedési tevékenység korszerűsítése, stb. egyrészt nem ad hoc döntések, hanem a bank számára előre láthatóak voltak, másrészt nyilvánvalóan saját belső döntéstől függtek. A Ptk. alapelvi szinten rögzíti, hogy saját felróható magatartására előnyök szerzése végett senki sem hivatkozhat. Ha a bank saját magának költségeket okoz, az nem jelentheti automatikusan azt, hogy ezen többletköltségeket szinte automatikusan – az egyoldalú szerződésmódosítás tévesen felfogott jogával élve – az ügyfelekre átterhelheti. A Ptk. tiltja – szintén alapelvi szinten – a joggal való visszaélést. A Ptk. joggal való visszaélésnek tekinti a jog gyakorlását, ha az a személyek zaklatására, jogaik és törvényes érdekeik csorbítására vagy illetéktelen előnyök szerzésére vezetne. Álláspontom szerint a bank illetéktelen előnyöket szerzett a panaszosokkal szemben azzal, hogy akként módosította egyoldalúan a szerződéseket, hogy saját üzletszabályzatának rendelkezéseit sem vette figyelembe, mivel az abban meghatározott szerződésmódosítási okoktól eltérő indokokra hivatkozva törölte el a költségmaximumot, ráadásul ezen indokait az ügyfelekkel nem is közölte”

———————————

D./ „Vizsgálatom során nem sikerült olyan érdemi és valós okokat feltárni, amelyek alapján a bank megváltoztathatta volna a kezelési költség maximumra vonatkozó szerződési feltételeket. Azzal, hogy a bank ennek ellenére eltörölte a kezelési költség maximumát a jogállamiság elvéből következő jogbiztonság követelményének, valamint a szerződési szabadság elvének sérelmét okozta.

Fontosnak tartom megemlíteni azt is, hogy a bank által alkalmazott szerződési feltételek elvileg lehetőséget biztosítanak arra is, hogy a bank például a lakossági hitelek kockázati tényezőinek kedvezőtlen alakulására, vagy hitelszámla-vezetési költségeinek megnövekedésére hivatkozva az éves hiteldíjat a kezdeti mértékhez képest – formálisan ugyan jogszerűen – irreális magasra emelje. E banki gyakorlat pedig alkalmas arra, hogy az állami kamattámogatásban részesülő lakáshiteleket felvevő ügyfelek elveszítsék a kamattámogatásból fakadó előnyöket.”

——————————–

Tudva azt, hogy az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa OBH 2958/2006. számu Jelentésében

az alábbi intézkedésekkel tett kezdeményezést és javaslatot:

Intézkedéseim

Az Obtv. 21. § (1) bekezdése alapján kezdeményezem az OTP Bank Nyrt. Elnök-vezérigazgatójánál, hogy a jelentésemben foglaltakra figyelemmel vizsgálja felül a Bank az állami kamattámogatásos hitelek szerződéses feltételeit és gyakorlatát, pontosítsa, egészítse ki a bank a szóban forgó üzletszabályzatát akként, hogy az egyoldalú szerződésmódosításra csak valós és okszerű indokok alapján kerülhessen sor, továbbá a szóban forgó valamennyi esetben a valós és okszerű indokok hiányában megemelt kezelési költséget a bank újra a 9000 forint összegű költség-maximum figyelembe vételével számítsa fel és az időközben felszámított többletköltséget tudja be a törlesztésekbe.

Az Obtv. 25. §-a alapján javaslom a Pénzügyminiszternek a Hpt. és/vagy a Ptk. olyan tartalmú módosítását, amely érdemi garanciát biztosít a bankok ügyfeleinek arra vonatkozóan, hogy a hitelező bankok változó hiteldíjú hitel/kölcsönszerződések esetében ne legyenek jogosultak a szerződések kondícióinak egyoldalú, lényegében korlátlan módosítására, hanem ilyen szerződésmódosításra csak érdemi és okszerű indokolás esetén kerülhessen sor.

Budapest, 2007. augusztus 21″

——————————

Meggyőződve arról, hogy a Magyar Köztársaságban 2007. augusztus 21-e óta az Országgyűlés tagjai

és a Kormánynak tagjai, valamint a Köztársasági Elnök és Ügyészség, kölcsönnel kapcsolatos intézkedésre jogosult Állami Hivatalok és tisztségviselők tudatában vannak annak, hogy törvénytelen, tisztességtelen, embertelen csalárd magatartással folyamatosan kárt okoznak a monopolhelyzetben lévő bankok mindazon magyar állampolgároknak, akik hitelre bármely oknál fogva rászorultak,

————————————-

Bűnnek tekintve a bankoknak állampolgári jogok Országgyűlési Biztosa által részletezett magatartását,

négy év óta a Magyar Köztársaság Országgyűlése tagjai, Kormánya, Köztársasági Elnöke, Ügyészsége, intézkedésre jogosult Állami Hivatalai és tisztségviselői, a törvényi és erkölcsi kötelezettségüknek, az esküjük megszegésével, azzal a magatartásukkal, hogy semmittevésükkel tudomásul veszik és ily módon bátorítják a hitelező Bankokat az adósokat sanyargató minél nagyobb fokú törvénytelenségekre, e tények feljogosítanak arra, hogy

erkölcsi értelemben az elkövetők bűnsegédeinek és bűnpártolóinak tartsam őket.

Elkövetőknek pedig a bankokat, részben pedig azokat a közjegyzőket tartom, akik hajlandóak elkészíteni a bankok által diktált szerződéseket és más okiratokat azoknak az embereknek a jogait sértve, akiktől ezért törvénysértő tevékenységért a díjazást elkérik.

————————————-

Legalább egymillió magyar embernek nyomorúságot, nemzetgazdaságnak a fogyasztás lecsökkenése miatti visszafejlődését, a magyarság szaporodásának elmaradását, állandósult öngyilkosságokat, idő előtti elhalálozásokat, fájdalmat, megbetegedéseket, családok szétesését és tönkretételét idézik elő a törvénytelenül és tisztességtelenül megszerzendő pénz megszerzése miatti folyamatos fenyegetettségek és vagyonvesztések ki tudja meddig,

valamint ezáltal az Alkotmányunkban megfogalmazott legalapvetőbb jognak, az állampolgári jogoknak rendkívül durva megsértése folytán hazánkban a jogbiztonság nagyfokú hiányát, a jogállamiság csődjét is előidézik:

2. § (1) A Magyar Köztársaság független, demokratikus jogállam.

Magyarország jogállammá minősítése ténymegállapítás és program egyszerre. A jogállam azáltal valósul meg, hogy az Alkotmány valóban és feltétlenül hatályosul. A jog számára a rendszerváltás azt jelenti, és jogi rendszerváltás kizárólag abban az értelemben lehetséges, hogy a jogállami Alkotmánnyal összhangba kell hozni, illetőleg – az új jogalkotást tekintve – összhangban kell tartani az egész jogrendszert. Nemcsak a jogszabályoknak és az állami szervek működésének kell szigorúan összhangban lenniük az Alkotmánnyal, hanem az Alkotmány fogalmi kultúrájának és értékrendjének át kell hatnia az egész társadalmat. Ez a jog uralma, ezzel lesz az Alkotmány valóságossá. A jogállam megvalósítása folyamat. Az állami szervek számára alkotmányos kötelesség ezen munkálkodni. (ABH 1992, 77., 80.)

———————————–

Fenti ismertetés alapján nem látom indokoltnak bizonyítani azt az állításomat, hogy az elkövetők, valamint a bűnsegédeik és bűnpártolóik számára a magyar emberek csak céljuk, hasznuk megvalósítása érdekében szükséges eszközök, és a most idézett Alkotmányszöveg számukra éppúgy csupán csak maszlag, mint a haza fogalma.

Valamint az is tény, hogy az ország pedig mára nem mássá lett, mint az Ady féle Grófi Szérűvé.

====================

II.

Fentiekben részletezett nemzettragédiához hasonló pusztítást végezve 67 évvel ezelőtt is volt a nemzetnek tragédiája. Ennek a 67 évvel ezelőtti tragédiának következményeként megindult legutóbbi bírósági peres eljárásról újságban a következők olvashatók:

„Beperelték a Magyar Államvasutakat (MÁV) egy chicagói bíróságon a magyarországi holokauszt áldozatainak örökösei; jóvátételt követelnek, amiért a cég a II. világháború idején közreműködött zsidók deportálásában. A keresetet 95 személy nevében nyújtották be.

A felperesek – túlnyomórészt a magyar holokauszt áldozatainak izraeli és egyesült államokbeli lakhellyel rendelkező hozzátartozói – 240 millió dollár vagyoni kár és egymilliárd dollár nem vagyoni kár megtérítését követelik. Előbbi a holokauszt áldozataitól eltulajdonított vagyon mai áron számolt értéke, utóbbi pedig büntető jellegű jóvátétel, amiért a MÁV „gyalázatos és buzgó módon részt vett a népirtásban”. Az MTI telefonon elérte a felpereseket képviselő Monico Pavich & Spevack chicagói ügyvédi irodát: ott visszahívást ígértek, de erre egyelőre nem került sor.

A holokauszt áldozatainak örökösei és közeli hozzátartozói egyebek között azért perlik a MÁV-ot, mert az „tudatosan biztosított” szerelvényeket ahhoz, hogy 1944 márciusa és októbere között 437 ezer magyar zsidót szállítsanak az auschwitzi gázkamrákba, valamint azért, mert megfosztotta az áldozatokat vagyonuktól és értékeiktől, megszegve ezzel a népirtás tilalmáról szóló nemzetközi egyezményt. A perirathoz egy olyan fotót is csatoltak, amelyen MÁV feliratú vagonok és előtte emberek láthatók, az aláírás szerint zsidók szállnak be a kocsikba.

A kereset szerint a MÁV „pontosan tudta, mit tesz”. Csaknem minden szerelvényét éjjel-nappal arra használta, hogy az embereket Auschwitzba szállítsa. A szerelvények üresek voltak, amikor Magyarországra visszatértek. „Az alperes által biztosított szerelvények nélkül több százezer zsidót nem lehetett volna Auschwitzba szállítani” – olvasható az okmányban.

A dokumentum szerint bár szükségképpen érzéketlenség pénzről tárgyalni a holokauszt áldozatai ellen elkövetett kimondhatatlan gonoszság kapcsán, jogi úton csak pénzügyi kártérítést lehet kapni. A keresetet kedden nyújtották be az illinois-i északi kerületi bíróságon, az ügyben már kijelölték a bírót. A bíróság honlapján fellelhető 10-cv-868 ügyszámú kereset felperesei közül 23-an amerikai lakhellyel rendelkeznek, 69-en Izraelben laknak, egy-egy személy Nagy-Britanniában, Brazíliában, illetve Magyarországon él.

(A kereset a http://www.ilnd.uscourts.gov/home/RecentlyFiledCase.aspx internetes címen érhető el.)”

Az így ismertetett igényérvényesítésnek ténybeli és jogi alapja, valamint az előző fejezetben ismertetett nemzettragédia miatt lehetséges igényérvényesítés ténybeli és jogi alapja között feltűnő hasonlóságot észlelek.

Amennyiben hírben olvasható egyes szavaknak megfelelőjét a jelenlegi nemzettragédiára utalva az alábbiak szerint „Magyar Állam”, „magyarországi devizaalapú kölcsön áldozatai”, „elmúlt négy év”, „100.000 fő ingatlantulajdonos”, szavakra változtatom, akkor a hír a devizakölcsönnel kapcsolatos problémákra utalva akár így is olvasható:

————————————

„Beperlik a Magyar Államot egy bíróságon a magyarországi devizaalapú kölcsön áldozatainak és örököseinek jóvátételt követelnek, amiért a Magyar Állam az elmúlt négy évben kötelezettségük megszegésével közreműködött

a devizaalapú kölcsön áldozatainak kifosztásában. A keresetet 100.000 ingatlan tulajdonosainak nevében nyújtják be.

A felperesek – kizárólag magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárok.

– 20 millió dollár vagyoni kár és 100 millió dollár nem vagyoni kár megtérítését követelik. Előbbi a devizaalapukölcsön áldozataitól eltulajdonított vagyon mai áron számolt értéke, utóbbi pedig büntető jellegű jóvátétel, amiért a Magyar Állam „gyalázatos és buzgó módon részt vett a károsításban”.

A devizaalapú kölcsön áldozatai és közeli hozzátartozói egyebek között azért perlik a Magyar Államot, mert az „tudatosan biztosította” a jogszabályi és egyéb feltételeket ahhoz, hogy 2007. augusztusától a mai napig a hitelezők tetszésük szerint vegyék el az adósok pénzét, valamint azért, mert nem akadályozták meg azt, hogy a bankok megfosszák az áldozatokat vagyonuktól és értékeiktől, megszegve ezzel a fogyasztóvédelemmel és a kölcsönnel kapcsolatos valamennyi nemzetközi egyezményt. A perirathoz egy olyan fotót is csatoltak, amelyen házak előtt felhalmozott berendezési tárgyak előtt emberek láthatók, az aláírás szerint ezeket az embereket kilakoltatták a saját házukból.

A kereset szerint a Magyar Állam „pontosan tudta, mit tesz”.

A dokumentum szerint bár szükségképpen érzéketlenség pénzről tárgyalni a devizakölcsön áldozatai ellen elkövetett kimondhatatlan gonoszság kapcsán, jogi úton csak pénzügyi kártérítést lehet kapni. A keresetet közeljövőben nyújtják be a bíróságon.”

—————————-

Tekintettel arra, hogy ismereteim szerint a 67 évvel ezelőtti nemzettragédia miatt előterjesztett, és fentiekben ismertetett keresetlevél szerint a chicagói bíróság tárgyalásra alkalmasnak találta az ügyet,

k é r e k

minden hazájáért aggódó külföldön élő magyar embert arra, hogy az

Amerikai Egyesült Államokban keressen fel fentiekhez hasonló ügyben jártas ügyvédi irodát azzal a kérdéssel, hogy a chicagói per keresetlevele alapján van-e lehetőség a jelenlegi nemzettragédia miatti kártérítési igény érvényesítése iránt eredményesen peres eljárást indítani a Magyar Állam ellen

az ezen iratomban – mellékletben – ismertetett bizonyítékok és felkérésre még beszerzendő bizonyítékok alapján.

Amennyiben a megbízható, tisztességes ilyen ügyvédet megtalálták, akkor természetesen kérem annak közlését is, hogy a peres eljárás várhatóan milyen költséggel jár, melynek ismeretében minden elkövetek azért, hogy nemzetemet felrázva harminc nap alatt a kért pénzösszeget letétbe helyezzem

külföldi közjegyzőnél és azzal a feltétellel, hogy az ügyvédet illető díjak csak a pernek tisztességes, rendes jogorvoslati lehetőségekre is kiterjedő ellátása után esedékesek.

————————

Ugyancsak harminc napos határidővel igyekszem utóbbi esetben az ingatlantulajdonosoknak – felpereseknek – személyes adatait rendelkezésre bocsátani.

Siófokon 2011. július 24. napján.

Tisztelettel: Dr. Léhmann György