A fideszes városvezetés hivatalba lépése után szinte azonnal önkormányzati szerződéshez jutott a jelenlegi miskolci Fidesz-elnök, Molnár Attila cége, a Brillant M Bt. A radostyáni székhelyű, biztosítást, nyugdíjalapot kiegészítő fő tevékenységi körrel bejegyzett társaság egy hónapig, egészen pontosan 2010. november 30-ig végzett „stratégiai tanácsadást” Miskolc önkormányzatának, 300 ezer forint + áfa összegért. Minderről Bartha György és Földesi Norbert szocialista önkormányzati képviselő számolt be pénteken Miskolcon.
Mint elmondták, a „Stratégiai tanácsadásra irányuló megbízási szerződést” az önkormányzat részéről dr. Kriza Ákos, Miskolc fideszes polgármestere látta el kézjegyével. A megbízó megbízta az egyebek mellett iparcikk jellegű bolti vegyes kiskereskedelemmel, élőállat nagykereskedelmével, vadgazdálkodással is foglalkozó Brillant M Bt.-t, hogy a Miskolci Piac Zrt.-vel és a városi magisztrátussal kapcsolatban stratégiai tanácsokat adjon, és helyzetelemzést végezzen. A szerződésben szerepel, hogy a megbízás akkor minősül teljesítettnek, ha a megbízott „a szükséges egyeztetéseket, tárgyalásokat lefolytatja, illetve ha kellő tájékoztatást és esetismertetést készít a polgármester részére”.
A társaság az elvégzett munkáról ennek alapján feljegyzést készített. Ebben szerepel, hogy a díjazásért cserébe egyeztettek és tárgyaltak a Miskolci Piac Zrt.-vel, s intézkedésekre is javaslatot tettek. Hogy mifélékre, arra a dokumentum nem tér ki. Ezen kívül „intézkedtek” a karácsonyi vásár előkészítésében, tárgyaltak dr. Besenyei Lajossal és Pungor Andrással a városi magisztrátus megalakításának ügyében (nem is alakult meg), áttekintették a város energetikai stratégiáját (munkájuk során még egy gyöngyösi konferenciára is eljutottak), feltárták „a lehetséges szinergiákat” a Bükk-Mak Leader Nonprofit Kft.-vel való együttműködésben, kezelték „a biomassza erőmű körül kialakult feszültségeket”, s megvizsgálták a Diósgyőr–Lillafüred turisztikai lehetőségeit (itt „esetleges anomáliák” után is kutattak).
A két szocialista képviselő szerint a felsoroltak java része olyan feladatokat tartalmaz, melyek elvégzéséhez egyáltalán nem lett volna szükség semmiféle tanácsadásra. A lillafüredi turisztikai lehetőségek „megvizsgálására” például van a városnak egy Miskolci Turisztikai Kft.-je, érthetetlen tehát, hogy mi szükség lenne a Brillant M Bt. közreműködésére ezen a területen. A Bükk-Mak Leaderrel kapcsolatban Földesi Norbert megjegyezte, azt a „szinergiát is feltárhatta volna” a Brillant, hogy miért éri meg a 160 ezres lélekszámú Miskolcnak csatlakoznia egy olyan közösséghez, amely a 10 ezer lakos alatti települések eredményesebb pályázati részvételéért alakult meg. Bartha György arra is rámutatott, hogy szerinte „a biomassza erőmű körül kialakult feszültségeket” egyáltalán nem kellett kezelni, a beruházó cég és a résztulajdonos önkormányzat megfelelően tájékoztatta a lakosságot. Szerinte jól mutatja a Brillant szakmai hozzá nem értését, hogy a kilián-déli beruházás során – a Molnár Attiláék beszámolójában foglaltakkal ellentétben – nem biomassza erőmű, hanem fűtőmű épül. A kettő között az a lényeges különbség, hogy az erőmű áramot is termel, a fűtőmű viszont nem.
Bartha György és Földesi Norbert szerint úgy tűnik, hogy a Brillant M Bt.-vel kötött önkormányzati szerződés a választási kampány sikeres megvívásáért járó jutalom. Szerintük a 300 ezer forint + áfa összeggel Molnár Attila és felesége jövedelmét szerette volna a Fidesz biztosítani az adófizetők pénzéből mindaddig, amíg más önkormányzati cégnél, vagy a hivatalban nem tud állást biztosítani nekik. Ezt támaszthatja alá az is, hogy a szerződés lejártát követő nappal Molnár Attila a részben városi tulajdonú AVE Miskolc Kft. ügyvezetője, Molnárné Palotai Mariann pedig a polgármesteri hivatal HR (Human resource, azaz emberi erőforrás) vezetője lett. Mindezzel hiteltelenné válik a fideszes városvezetés, amely az előző, szocialista vezetésről híresztelte azt, hogy „jó erkölcsbe ütköző” szerződéseket kötött-írja az eszakonline.hu