Miskolcon az 1930-es évek közepén, a Herman Ottó Múzeummal szemben állították fel a faragott kőtalapzaton álló, több méter magas, nemzetiszínű szalaggal díszített zászlórudat, a félárbocra engedett, nemzetiszínű zászlóval. Ez emlékhely volt Miskolcon is, Trianon és a magyar sors mementója, megemlékezések helyszíne, egészen az 1950-es évekig. A kommunista hatalomátvétel után szerte az országban lebontották, vagy átépítették az ilyen emlékműveket, ez a sors várt a miskolcira is.
A korabeli országzászló-bizottságok nagyon aprólékosan meghatároztak mindent az emlékművekkel kapcsolatban, a talapzat, a rúd és a zászló anyagát, méreteit is. A mintegy négy méter átmérőjű, faragott mészkő talapzaton álló, hat méter magas zászlórúd tetején megmintázzák a Szent Koronát is, az emlékmű egy járólapokkal, díszkővel kirakott kis tér közepén áll majd.
A zászló árboca Litwin József iparművész műhelyében készül, az emlékmű átadását augusztus 20-ra, Szent István ünnepére tervezik.
A kivitelezés – a Géniusz-emlékmű áthelyezési költségeivel együtt – mintegy tízmillió forintba kerül, ezt a miskolci önkormányzat alapvetően közadakozásból szeretné finanszírozni.