A kormány szerdai ülésén döntött a Nemzeti Eszközkezelőről – jelentette be Gíró-Szász András, kormányszóvivő a kormányülést követő sajtótájékoztatón. A jövőben a Nemzeti Eszközkezelő Társaság (NET) kivásárolja az eladósodott devizahitelesek lakásait, így az állami tulajdonba kerül, az eredeti tulajdonos pedig bérlőként használhatja.
A NET szolgáltatásait a hiteladós, vagy vele egy háztartásban élő házas és élettárs veheti igénybe, abban az esetben, ha két gyermeket nevelnek. Ennek feltétele, hogy a jelzálogot 2010 előtt jegyezték be, a forgalmi érték nem volt magasabb a városokban 15 millió forintnál – kistelepüléseken 10 millió forintnál. Az is feltétel, hogy a tartózás tartósan késedelemben legyen – vagyis 180 napon túl nem fizették – írja a Napi Gazdaság összefoglalójában.
Az állam 35-55 százalékon vásárol
Az adósok a hitelfolyósító bankokon keresztül kezdeményezhetik a lakásuk kivásárlását. Az állam szerződéskötéskor a megállapított forgalmi érték 35-55 százalékán vásárolhatja ki az ingatlanokat – az ár a földrajzi elhelyezkedéstől függ – mondta a kormányszóvivő.
A törvény szerint a hitel fennmaradó részét a bank elengedi a volt lakástulajdonosnak. Ha az egykori tulajdonos helyzete javul, akkor a korábban kivásárolt áron – a jegybanki alapkamattal – korrigálva visszavásárolhatja.
A kormányszóvivő szerint nem számítanak „nyerészkedőkre”, ugyanis a NET programjában csak szociálisan rászorultak vehetnek részt. A visszavásárlást a lakás „államosítását” követő 6-24 hónap között kezdeményezheti az adós.