Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök már 2005-ben tisztában volt azzal, hogy bajba sodorhatja az országot a devizahitelezés elburjánzása, de nem lépett fel a túlzott eladósodás ellen, mert rövid távú politikai érdekeit helyezte előtérbe – állapítja meg az a jelentés, amelyik a devizaeladósodás okait kutató parlamenti bizottság részére készült. A Nemzetközi Valutaalap szerint régiónkban a magyar kormány tette a legkevesebbet a devizaadósság visszafogásáért.
A korábbi kormányok felelősek a devizahitelezés elburjánzásáért, de az eladósodásból fakadó nehézségek krónikussá válása is a rossz szabályozás eredménye – olvasható A háztartások devizában történő túlzott eladósodásának folyamatáról és okairól címet viselő jelentésben.
A harmincoldalas dokumentum szerzői megállapítják, hogy a devizahitelek 2004-ben kezdődő elszabadulását erélyes szabályozói fellépéssel meg lehetett volna akadályozni. A jelentés egyik fontos megállapítása, hogy 2005. december 21-én Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök egy állampolgári levélre válaszolva elismerte, hogy a költségvetés egyensúlyát veszélyezteti a túlzott devizahitelezés.
(MNO)