Bűnbak kamionosok? Az idő és a szabályok kettős szorításában kell fuvarozni

Gyakran halljuk, hogy kamion okozott balesetet, résztvevője ütközésnek. Ezúttal nem rendőr, nem közlekedési mérnök, hanem egy rutinos kamionsofőr szemszögéből igyekszünk láttatni a helyzetet, mintegy árnyalva a képet: és nem titkoltan vitát

Nem akarom én megváltani a világot, csak pár szót szólnék a kamionosok védelmében: ezzel kereste fel szerkesztőségünket Őrsi Zsolt, aki negyvenöt évével nem kezdő a szakmában. Mostanában Belgiumba és Luxemburgba jár

Olvasom az újságban, látom a tv-ben a baleseteket, és hallom, hogy minden teherautóra rámondják, kamion okozott balesetet itt, kamion borult árokba ott… Először is, a kamion az a teherautó, amelyik rendszeresen végez nemzetközi fuvarozást, és nem az, amelyik üdítőt vagy éppen trágyát szállít. Nem lenézem a belföldes kollégákat, de ne keverjük már össze ezt a két dolgot – igazítja helyre az ismereteket lapunk kérdésére a negyvenöt éves Őrsi Zsolt a szakma nevében. – Mi egy hónapban 10-12 ezer km-t vezetünk különböző terep- és útviszonyok között, amíg ők elszaladgálnak a hazai utakon a havi 3-4 ezer km-rel, és ha az érdi emelkedőn sikeresen túl jutottak, azt hiszik, az már valami. Nézzük meg, hány baleset történik, amit ilyen sofőrök okoznak, csak éppen ma már nem egy IFA volánja mögött ülve, hanem egy Scania vagy DAF vezetőülésében.
Vannak nemzetközisek által okozott balesetek is, ezt természetesen elismerte.
– Én még olyan feltételekkel lehettem nemzetközi gépkocsivezető, hogy két év C kategória gyakorlat után mehettem E (nehéz pótkocsi) kategóriából vizsgára, és amikor ott is megvolt a két év tapasztalat, nemzetközire jelentkezhettem. Ma már ez nincs így, sokkal egyszerűbb eljutni a nemzetközi vizsgáig. A cégek 18 éves srácokat vesznek fel, akiknek se kutyájuk, se macskájuk. Kapnak egy 400-500 lóerős autót, rá 23-24 tonna árut, és hajrá… Egészen az első ismeretlen kanyarig, vagy a hosszú lejtőig, ahol aztán a rutin hiányában jön a borulás.
Őrsi Zsolt szerint a külföldi kamionosok veszélyesek, különösen a románok.
– Ők vannak a tranzitforgalomban a legtöbben, és ők azok, akik halhatatlannak hiszik magukat. Elképesztő előzésekbe fognak a főútjainkon. Nem számít, ha szemből jön valaki, oldja meg, ha életben akar maradni, mert Popescu előz. Romániában ez még durvább.
Külön szót érdemel az előzési tilalom kérdése.
– Ausztriában, Németországban és Belgiumban is van ilyen tilalom, de nem 22 óráig és nem a teljes úthálózaton, csak bizonyos szakaszokon és este hétkor feloldják. Minap az M3-ason gurultam Miskolc felé délután. Hatvant elhagyva hosszú percekig nem jött egy személyautó sem, amit akadályoztam volna. A rend éber őrei azonban a kameráikkal ott vannak minden felüljárón, útszéli bokor mögött, és nem érdekli őket, hogy te éppen le tudnál rakodni, haza tudnál érni, mert maradt annyi vezetési időd. De előtted cammog valaki hetvennel, és nem előzheted meg. Ha mégis, akkor 20 ezer forint a helyszíni bírság, ha feljelentenek, akkor az már 100 ezer. Aki ezt a szabályt megalkotta, azzal fuvaroztatnék időre 24 tonna árut, és cammognék előtte 60-as sebességgel.
Egyre több környezetvédő szervezet szólal fel a kamionok okozta zaj miatt.
– Közlöm, hogy a legtöbb kamion euro 5 környezetvédelmi normának felel meg. A kipufogóból víz távozik, beépített részecskeszűrő fogja meg a kormot, miközben a harmincéves Ikarusok füsttel okádják tele a levegőt. Felőlem visszatérhetünk a vasúti és vízi szállításhoz, de akkor ne akarjon egyetlen háziasszony sem avokádó-krémlevest főzni, sem pármai sonkát enni sárgadinnyével január közepén, mert az egyik celeb is azt készített a tévében. Ugyanis nem lesz a boltokban csak havonta egyszer, de még a banánért és a téliszalámiért is sorba kell állni, és pult alól kérni, mint a hetvenes években. Kicsit lelassul az amúgy sem szárnyaló gazdaság, de tiszta lesz a levegő, nem akadályozzuk az autópályán száguldozó államtitkárokat és képviselő urakat, nem fogunk dübörögni, és szennyezni a levegőt, nem leszünk stresszesek, ha egy 42 éves, nyugdíj előtt álló rendőr igazoltat.
Igen, a kamionosok is vitatják a korkedvezményes nyugdíj jogosultságát, nem értik, mitől különb, stresszesebb egy bévés vagy egy zsaru munkája, mint az övék, akik az országúton élnek. Mindez természetesen csak egy vélemény a kamionosok védelmében. De segíthet ahhoz, hogy tisztán lássuk a helyzetet.

://dh-online.hu/