2011. februárA februári közgyűlésen újabb fordulat következett be a Selyemréti Strandfürdő-ügyben. Egy képviselői kérdés kapcsán Kriza polgármester azt válaszolta, hogy a fürdő azért áll, mert az előző vezetés alatt regnáló egykori ügyvezető – Fridély László –, nem írta alá a támogatási szerződést és ezért az előző városvezetés a hibás. Mindennek ellenére azonban a rekonstrukció a hetekben elindul, hiszen az új vezetés mindent megtett ennek érdekében.
Utóbb kiderült, hogy Fridély László nem véletlenül nem írta alá a korábbi szerződést. Erre a választások után konkrét utasítást is kapott, mégpedig írásban. Kriza polgármester kifejezett utasítása volt, hogy a szerződést nem írhatja alá.
„Eszünk egy jó kocsonyát, beszélgetünk az emberekkel, majd meglátogatom a polgármester urat. Először találkozunk, lesz miről beszélgetnünk, mert Miskolc is lehetőséget kapott a változásra” – sorolta látogatásának programját Thürmer Gyula. Kriza Polgármester valóban találkozott a Munkáspárt vezetőjével, így nem tudott ott lenni a Kocsonyafesztivál megnyitóján.
Sebestyén László egyéni országgyűlési képviselőről kiderült, hogy képviselői munkája mellett egyben az állami tulajdonú Észak-Magyarországi Regionális Vízmű (ÉRV) Zrt. fejlesztési és karbantartási igazgatója is. A helyzet a mai napig nem változott, egy kis politikai adok-kapokon kívül semmi következménye nem lett az ügynek.
A DAM területén működő vállalkozások képviselőivel találkozott Kriza polgármester, aki szerint az osztatlan közös tulajdon jelenti a problémák gyökerét.
Később a piac ügyben is egyeztetett: előbb a kereskedők, majd az őstermelők képviselőivel is találkozott. Bizonytalanság még maradt, de az álláspontok közeledtek egymáshoz.
A polgármester a cafeteria elvonásokkal kapcsolatban az intézményvezetőktől azt várta, hogy kreatívan, támogatólag, de határozottan hajtsák végre a feladatot. A jövőben pedig a vezetők aktív részvételére számít abban, hogy ez a következő időszakra ne jelentsen többletterhet az intézmények költségvetésére nézve.
Véget ért a könyvvizsgálat a Miskolc Holding Zrt.-nél és az önkormányzat tagvállalatainál” címmel tartott február 1-jén sajtótájékoztatót Kriza polgármester. Bejelentette, hogy a cég súlyosan eladósodott, s a könyvvizsgálói jelentés szerint 30 milliárd forintnyi kötelezettségvállalást görget maga előtt. Az MSZP miskolci önkormányzati frakciója erre reagálva közleményben tudatta: a vagyonértékelés szerint 534 millió forint mérleg szerinti eredménnyel és közel 1 milliárd forint szabad folyószámlakerettel, vagyis plusszal rendelkezett a cégcsoport 2010. szeptember 30-án.
Városunkba érkezett Gao Jiankínai nagykövetasszony és delegációja. Annak érdekében tárgyalt Kriza polgármester a kínai vendégekkel, hogy gazdasági, oktatási és kulturális együttműködés induljon meg a távol-keleti ország és Miskolc között. A polgármester reményei szerint nemcsak kulturális téren fejlődik majd Miskolc és Kína között az együttműködés, hanem az oktatás terén is. Mint mondta, a mai napon a gazdasági befektetési lehetőségekről is folytak tárgyalások, ezeknek, reményei szerint, hamarosan beruházásokban mérhető eredményei is lesznek.
Rendkívüli közgyűlést tartott február 23-án Miskolc önkormányzata. A közgyűlés összehívását a szocialista frakció kezdeményezte: úgy tudják, az önkormányzatnak rengeteg, több hónapra visszamenő lejárt számlatartozása van. Megítélésük szerint ezért, illetve a ciklusprogram minél hamarabbi megalkotása miatt rendkívüli közgyűlést kell tartani még a márciusi, rendes közgyűlés előtt.
Ami az évértékelőkből kimaradt
Kriza polgármester „Választás után 1 évvel. Ígéretek és eredmények kötetlenül.” címmel tartott sajtóreggelit. A reggelin a legfontosabb bejelentés a Földes ügy végeredménye volt, és néhány fontos téma is előkerült: a mechapark finn befektetői, az új drótgyár és a kínaiak, a geotermikus energia, na és persze Tapolca és Diósgyőr.
Átnézve az elmúlt hetek történéseit, úgy tűnik olyan témák kerültek elő, amik nem az elmúlt év összegzéséről szólnak, hanem az aktuális ügyek állását vagy azok esetleges jövőjét ismertette a polgármester. Eredménynek pedig nehezen nevezhető, hogy visszavontak egy épp általuk javasolt névváltoztatást.
A múlt heti közgyűlésen előre megírt összefoglalót olvasott fel a polgármester az év történéseiről, melyben főként a város nehéz anyagi helyzetének okairól és az ebből eredő fajadó problémákról beszélt.
Összeállításunkban némileg kötöttebben néztük át, mire is jutott a városvezetés Miskolcon egy év alatt. (Mivel több visszatérő elem és téma is indokolja, az áttekintést 2010 szeptemberrel, a kampányidőszak utolsó hónapjával kezdjük.)