A Borsod-Abaúj-Zemplén

Megyei Önkormányzat Közgyűlése megtartotta novemberi ülését.

 

A közgyűlés napirendi pontjai kiegészítésre kerültek három előterjesztéssel: a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat pénzforgalmi számlavezetőjének megválasztása, az „Élményturizmus a vas útján” projekt című pályázat benyújtásához való utólagos hozzájárulás és az Abaúji Múzeum ingatlanának tulajdonba adása.

A közgyűlés első napirendi pontként tárgyalta a Tájékoztató a Magyar Köztársaság Kormánya és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat Közgyűlésének Elnöke által kötött megállapodásról, a megyei önkormányzatok konszolidációjáról a megyei önkormányzati intézmények és a Fővárosi Önkormányzat egyes egészségügyi intézményeinek átvételéről szóló törvényjavaslatról, valamint a Kormány új típusú megye koncepciójáról szóló kormányhatározatról szóló előterjesztést, amely jelenleg végszavazás előtt áll a parlamentben.

A megyei közgyűlés elnöke ehhez a napirendi ponthoz előterjesztői kiegészítést tett a következők szerint: A Magyar Köztársaság Kormányával a megyei önkormányzatok által fenntartott intézmények állam általi étvételéről szóló megállapodás aláírása miatt büntetőfeljelentést tettek, és a megállapodás törvényességi szempontú ellenőrzését kérték a Kormányhivataltól. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Területi Közigazgatásért és Választásokért Felelős Államtitkára levelében tájékoztatott arról, hogy a megállapodás megkötésének jogi alapja tekintetében fontos megjegyezni, hogy a Kormány nem jogi személy, tehát közjogi, polgári értelemben szerződést nem is köthet. A megállapodás aláírása közjogi, polgári értelemben sem a közgyűlés elnökére, sem a megyei önkormányzatra kötelezettséget nem származtat, jogot nem keletkeztet. A megállapodás a felek politikai természetű szándéknyilatkozata, és nem minősül olyan szerződésnek, amelyből a felek bármelyikére jogok vagy kötelezettségek származnának, ezért a megállapodás aláírásához nem volt szükséges a megyei közgyűlések felhatalmazására. Mindebből következően a felhatalmazás hiányára a büntetőfeljelentés és törvényességi ellenőrzést alapozni nem lehet.
A továbbiakban ismertette azon kormányhatározat tartalmát, amely meghatározza az új típusú megyei önkormányzat koncepcióját. A határozat értelmében a jövőben a megyei önkormányzat feladatkörébe fog tartozni, és a megye alapvető szerepet fog betölteni az egységes fejlesztéspolitika kialakításában, feladata lesz többek között a foglalkoztathatóságot javító és a munkahelyteremtést ösztönző intézkedések területi alapjainak megteremtése, a természeti környezet védelme, a megyei ivóvíz minőség-javítási és szennyvízkezelési programok összehangolása. Az idegenforgalom fejlesztése érdekében ki kell alakítani, és el kell fogadni a megyei turisztikai koncepciót és programot, fel kell tárni a megye idegenforgalmi értékeit. A civil ügyek tekintetében együtt kell működni a szervezetekkel, különösen a fogyasztóvédelmi, az idősek, az ifjúság és a fogyatékosok érdekeit védő, valamint az esélyegyenlőség megteremtését segítő civil szervezetekkel.

A képviselők döntettek a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat 2011. évi költségvetésének I-III. negyedévi teljesítéséről. A rendelet tervezetet és a napirendhez kapcsolódó határozati javaslatot a közgyűlés elfogadta.

A közgyűlés elfogadta a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat 2012. évi költségvetési koncepcióját. A megyei önkormányzat területi önkormányzat, mely 2012. évtől a törvényjavaslat szerint területfejlesztési és területrendezési feladatokat lát majd el. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzatnak a megye fejlesztésében nagyobb szerepet kell betöltenie, így a megyei önkormányzatok feladatai megváltoznak. Az intézmény fenntartást és irányítást 2012. január 1-től az állam fogja ellátni.

A közgyűlés tudomásul vette a kéményseprő-ipari közszolgáltatás helyzetéről szóló beszámolót valamint elfogadta a 2012. évi közszolgáltatási díjakra vonatkozó változásokat. Cziáky Zoltán, a BORSODKOMM Kft. ügyvezetője beszámolójában elmondta, hogy a társaság számításai szerint a nettó közszolgáltatási díjak egységes 2.5%-os emelése nem elégséges, de még elfogadható szinten ellensúlyozná a várható költségnövekedést. Ennél magasabb mértékű emelést – figyelembe véve a 2%-os ÁFA változás áremelő hatását is – a lakosság teherbíró képességének ismeretében nem látják bevezethetőnek. E kettős emelés eredőjeként a közszolgáltatás bruttó díja 4.16%-kal emelkedne 2012-ben, amely a 2012. évi költségvetésben tervezett inflációt alulról közelíti.

A közgyűlés tudomásul vette a Leader program működésének Borsod-Abaúj-Zemplén megyei tapasztalatairól szóló tájékoztatást. Koleszár Gábor a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kirendeltségének vezetője rövid kiegészítést fűzött az írásos tájékoztatóhoz, majd hangsúlyozta, hogy a Leader és a hagyományos vidékfejlesztési politika intézkedései között az a különbség, hogy az előbbi abban nyújt iránymutatást, „hogyan” lehet elérni a kívánt célt, nem pedig előírja, „mit” kell tenni. A helyi részvétel, a valódi összefogás és együttgondolkodás, ami máshol esetleg kiegészítő jelleggel jelenik meg, itt a működés fő sajátossága.

A közgyűlés Borsod-Abaúj-Zemplén Megye Területrendezési Tervének érvényesüléséről szóló beszámolót és a határozati javaslatot elfogadta.

A következő napirendi pont a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat 2012. évi belsőellenőrzési tervére vonatkozott. A javaslatot a közgyűlés elfogadta.

A közgyűlés megtárgyalta és elfogadta azt a javaslatot, amely a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház és az FMC Miskolci Nefrológiai Központja közötti közreműködői szerződés felülvizsgálatára vonatkozott.

A közgyűlés elfogadta a javaslatot a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház és a MISEK Miskolci Egészségügyi Központ és Egyetemi Oktató Kórház Nonprofit Kft. között létrejövő feladat átadási szerződésre. E szerint Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat Közgyűlése a 2011. szeptember 23. napján tartott ülésén határozatával hozzájárult, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház (a továbbiakban: Megyei Kórház) 27 pszichiátriai rehabilitációs, 11 pszichoterápiás rehabilitációs ágy, valamint 14 nappali kórházi ágy kapacitása „Rehabilitációs Szolgáltatások fejlesztése” elnevezésű pályázaton való nyertesség esetén kerüljön átadásra a MISEK Miskolci Egészségügyi Központ és Egyetemi Oktató Kórház Nonprofit Kft. számára.

A közgyűlés elfogadta a javaslatot, hogy a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat rendes tagként csatlakozzon a „CRIMEBOX” Bűnmegelőzési Országos Egyesülethez. A bűnmegelőzési pályázati források elnyerhetőségének legfontosabb kritériumainak megfelelt az egyesület, ami több mint 3 éve végez bűnmegelőzési feladatokat. Az egyesület tevékenységi köre kiterjed minden – a céljaival és egyébként a törvényes rendelkezésekkel összhangban álló –tevékenységi formára, mely a tagok által megfogalmazott bűnmegelőzési, önvédelmi, polgárőri- és szabadidős igények kielégítését szolgálja.