Úgy tűnik, a sokak szerint túl szigorú „három csapás” törvény sem hozta meg az eredményt a bűnözés elleni harcban. A legsúlyosabb bűncselekmények esetében országos szinten stagnálás mutatkozik, miközben a börtönök telítettsége már közel 140 százalék. Borsodban idén az idáig elkövetett gyilkosságok közül öt esetben időskorú volt az életellenes bűncselekmény sértettje.
Stagnál Borsodban a gyilkosságok, emberölések száma a statisztikák szerint: 2011. január 1. és november 29. között 14 emberölési ügyben indított nyomozást a megyei rendőr főkapitányság, ez a szám megegyezik a 2010-es adatokkal. Ebben az évben viszont öt 78 év fölötti idős ember vált gyilkosság áldozatává, ami két és félszeres emelkedés tavalyhoz képest – tudta meg a hvg.hu dr. Gaskó Bertalan r. alezredestől, a megyei főkapitányság kommunikációs irodavezetőjétől.
Az időskorúak sérelmére elkövetett legsúlyosabb bűncselekmények sora január 26–án a zempléni Kovácsvágáson kezdődött, ahol egy 80 éves nő volt az áldozat. Ott a rendőrség félmillió forint nyomravezetői díjat tűzött ki. A legbrutálisabb gyilkosság Szikszón történt április 20-án, egy idős házaspárt – az asszony 79, férje 83 éves volt – gyilkoltak meg. Ebben az esetben egymillió forint nyomravezetői díjat tűzött ki a főkapitányság vezetője.
Miskolcon a Szentpáli utcában zsineggel fojtották meg szeptember 1-én a 86 éves áldozatot, ott a nyomozás során találtak gyanúsítottat, aki a hazugságvizsgáló gép eredménye után is előzetesben maradt. Berentén november 10-én a 80 éves P. József et gyilkolták meg, őt információnk szerint két nappal a bántalmazás után találták holtan saját lakásában. Itt 300 ezer forintot tűzött ki a rendőrség a tettes kézre kerítéséért. A további kilenc gyilkosságban viszont a szerelemféltéstől az elfajuló vitáig számos szituáció szerepet játszott.
Végh József kriminológus szerint ennek ellenére is van értelme a „három csapásnak”, mert „aki kétszeri börtönbüntetés után sem érti meg a társadalom elvárásait, azt el kell szeparálni”. Ez egyébként a „tisztességes többség jogos igénye is”. A bűnöző életmódot folytatók logikája szerint viszont számukra kizárt a lebukás, ezért mernek újabb és újabb bűncselekményt elkövetni – nyilatkozta Végh József. Ő részben célravezetőnek tartja a kisebb bűncselekmények elkövetése utáni azonnal elzárást is, mert „ebben az esetben az elkövető érzi, hogy miért kapta a büntetését”. Ez az intézkedés az elrettentés egyik formája, ami után sokan meggondolják, kövessenek-e még el hasonló cselekményt.
A gyakori elzárások viszont oda vezettek, hogy a börtönök után a fogdák is telítetté váltak, így sok esetben már nem tudják végrehajtani a gyorsított bírósági ítéleteket. Ezért értelme lenne a pénzbüntetések újbóli kiszabásának, mert az ugyanolyan érzékenyen érinti az elkövetőt, mint a fogdába zárás-írja a hvg.hu