A jogvédő szervezetek véleménye  szerint abszurd drámába illő fordulat a kormány közkegyelmi javaslata a Parlament körüli karácsonyi élőlánc ügyében.

 

A Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért meglepetéssel értesült arról, hogy sajtóhírek szerint a 2011-es „karácsonyi tüntetők” ügyében a Kormány közkegyelmet kezdeményez.

2011. december 23-án több aktivista és országgyűlési képviselő a Parlament bejárataihoz láncolta magát tiltakozásul az Országgyűlés szerintük jogállamot csorbító törvénydömpingje és a parlamentarizmus lényegét adó, a törvényjavaslatokról és a módosító indítványokról folyó érdemi vita
felszámolása ellen. A polgári engedetlenségi akció következtében a rendőrök több tucat személyt állítottak elő: a képviselőket rövidebb várakozás után elengedték, a civil aktivistákat pedig teljesen megalapozatlanul személyi szabadság megsértése miatt bűncselekmény elkövetésével gyanúsították meg. Az akcióban résztvevő civilek védelmét más ügyvédekkel együtt a Magyar Helsinki Bizottság és Társaság a Szabadságjogokért ügyvédei látják el.

A jogvédő szervezetek álláspontja szerint a józan ész szikrája, vagyis az eljárás megszüntetésének szándéka az ügyfelek érdekében üdvözlendő. Ugyanakkor az amnesztia, vagyis a közkegyelem alkalmazása kivételes eszköz, amelyet az alkotmányos büntetőjog azokra az esetekre tart fenn, amikor valaki ellen büntetőeljárás indult, de méltánylást érdemlő okból az eljárásról vagy a büntetésről az állam le kíván mondani. Az ügyben jogi képviseletet biztosító és a politikai szabadságjogok gyakorlását kiemelten fontosnak tartó szervezetekként ugyanakkor határozott álláspontunk, hogy a tüntetések során az aktivisták semmilyen bűncselekményt nem követtek el, ezért az ellenük indult eljárásokat bűncselekmény hiányában kellene megszüntetni, nem pedig a
közkegyelem módszerét alkalmazni.

Az eljárások ilyen formában való megszüntetése sajnálatos módon a jogállam katasztrofális állapotának újabb bizonyítéka, annak ellenére, hogy az elérni kívánt eredmény, az eljárások vádemelés nélküli megszüntetése üdvözlendő.

Kérjük, hogy a rendelkezésére álló eszközökkel segítse elő, hogy a nyilvánosság az ügyről tudomást szerezhessen.

Amennyiben az üggyel kapcsolatban kérdései vannak, kérjük forduljon az ügyben a TASZ és a Helsinki Bizottság megbízásából jogi képviseletet biztosító ügyvédhez, Fazekas Tamáshoz a 06-30-743-4294-es telefonszámon.

Dénes Balázs, elnök s.k.
Társaság a Szabadságjogokért