Drága manapság a közpénz felhasználását ellenőrizni az állampolgár számára, a pécsi városi tulajdonú cégeknél az adatbetekintés akár több százezer forintba kerülhet. Van olyan városi cég, amelyik azt vizsgálja az ügyvédeivel jelenleg, hogy a közérdekű adat mennyire közérdekű. Alternatív demokrácia 2012-ben.
Az újságírás egyik feladata, hogy az aktuálisan regnáló hatalom fölött ellenőrzést gyakoroljon a nyilvánosság erejével. Közérdekű adatot kértünk már a városházától, városi tulajdonú cégektől, a Tettye Forrásháznál még pereskednünk is kellett az iratbetekintésért. December 28-án az alábbi levelet küldtük el tíz városi cégnek:
„Tisztelt XY!
A személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. tv. 19. §. (1), valamint a 20.§. (1) és (2) bekezdés alapján kérem, hogy 15 napon belül az alábbi közérdekű adatokat bocsássa rendelkezésemre:
A cég megalakulásától számítva 2011. december 31-ig kivel, mikor, meddig, milyen feladatra vagy munkára, milyen összegben kötött megbízási-, vállalkozási- és hitelszerződést (pl.: jogi tanácsadói, közbeszerzési, marketing, kommunikáció, reklámtevékenység, hirdetés, pénzügyi tevékenység, karbantartási, rekonstrukciós tevékenység, ingó és ingatlan vagyontárgyak bérleti vagy lízingszerződései, egyéb tanácsadás, stb.).
Kérem, hogy a kért adatokat táblázatos formában szíveskedjenek az alábbi e-mail címre eljuttatni: e-mail cím.”
A tizenöt nap csütörtökön lejárt, három cég, név szerint az EUNET 2000 Non-profit Kft., a Pécsi Állatkert Non-profit Kft. és a Pécsi Városfejlesztési Zrt. válaszra sem méltatta megkeresésünket. (Az EUNET péntek délelőtt érkezett e-mailében 15 napos határidő hosszabbítást kért) A BIOKOM Kft., és a Pétáv Kft. haladékot kért január 31-ig, a levelük szerint, a városháza fogja elküldeni a kért közérdekű adatokat. A Tettye Forrásház Zrt. jelenleg még vizsgáltatja jogászaival, hogy a közérdekű adat az mennyire közérdekű…
Fizess a közérdekű adatért
A Pécsi Temetkezési Kft. válasza mellé küldött egy adatigénylő lapot, hogy az alapján kérhetjük ki a közérdekű adatokat. Az igazán megdöbbentő viszont: „amennyiben a kérelmében megjelölt valamennyi irat tekintetében kér másolatot vagy betekintést úgy hozzávetőlegesen 80.000 Ft+ÁFA adatszolgáltatási díjat kell befizetni a Pécsi Temetkezési Kft. pénztárába. Tehát, ha kíváncsiak vagyunk arra, hogy sáfárkodtak a város vagyonával az nettó 80 ezerbe kerül. A Pécsi Sport Non-profit Zrt. már emelte a tétet, mert válaszuk szerint 4000 oldal dokumentumuk van papíron, ez nem áll rendelkezésre digitális formában és nem is lesz meg. Viszont átküldték a közérdekű adatok megismerésére irányuló igények teljesítésének rendjéről szóló szabályzatukat. Ez alapján kérhetünk másolatot erről a 4000 oldalról, amelynek darabja 30 Ft. Tehát 120.000 forint a közérdekű adatok ára.
A pálmát a Pécs Holding Zrt. viszi: „Tájékoztatom arról, hogy amennyiben a kérelmében kért valamennyi irat tekintetében kér másolatot vagy betekintést, úgy hozzávetőlegesen 400.000 Ft+ÁFA adatszolgáltatási díjat kell befizetni a Pécs Holding Zrt. pénztárába.” Tehát, ha meg akarjuk nézni, hogy az adófizetők pénzét mire használták fel, fizessünk ki félmillió forintot.
Summa summarum: egyik városi tulajdonú cég sem szolgáltatta ki a közérdekű adatokat határidőn belül. Nem lehet tudni, milyen cégekkel szerződtek, azt sem, hogy kiktől „kapják” a tanácsokat. Utóbbi mindenképpen érdekes egy olyan városban, ahol kiderült, hogy több olyan tanácsadó is ténykedik, akik több szállal kötődnek a fideszes városvezetéshez, több millió forintot zsebre vágtak és még arra sem képesek, hogy a teljesítési igazolást vezessenek a munkájukról…
Természetesen nem nyugszunk bele, hogy nem adták ki az adatokat és jogi úton fogunk érvényt szerezni kérésünknek.
Végezetül:
„177/B. § (1) Aki a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvényi rendelkezések megszegésével
a) tájékoztatási kötelezettségének nem tesz eleget,
b) közérdekű adatot hozzáférhetetlenné tesz vagy meghamisít,
c) hamis vagy hamisított közérdekű adatot hozzáférhetővé vagy közzé tesz, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) A büntetés bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztés, ha az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekményt jogtalan haszonszerzés végett követik el.”
http://www.pecsistop.hu