A közfoglalkoztatás, a diósgyőri kohászat és az eszközkezelő is terítékre került az interpellációk során a parlament hétfői ülésén.
Kövér László házelnök malíciózus kérdést intézett az elsőként felszólaló Nyakó Istvánhoz (MSZP), aki közvetlenül az „éhségmenet” akcióból, pulóverben érkezett az ülésterembe: a házelnök azt tudakolta, hogy a szocialista honatya nem akar-e átöltözni felszólalása előtt. A képviselő nem élt a „lehetőséggel”.
A politikus arra emlékeztetett, hogy egy éve Czomba Sándor államtitkár „Abaújban megígérte, hogy a közfoglalkoztatás rendszere több lesz, jobb lesz, szebb lesz”. A képviselő kijelentette, hogy egy év után úgy érzi, ezek a szándékok nem váltak valóra.
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár válaszul azt mondta: lehet, hogy 47 ezer forintból nehéz megélni, de 170 ezer ember a szocialista kormány idején csak 28.500 forintot kapott ellátásként, amiből még nehezebb.
Az éhségmenetről szólva azt mondta: azért nem csatlakoztak hozzá többen, mert az emberek többsége tudja, hogy nehézségeiket nem az elmúlt másfél év okozta, „a menetet pedig azok vezették, akik a padlást is lesöpörték az elmúlt időszakban”.
Nyakó István nem fogadta el a választ. A képviselők közül viszont 232-en szavaztak igennel, 54-en nemmel és 39-en tartózkodtak.
Sebestyén László (Fidesz) arra kérdezett rá, hogy a kormány milyen segítséget tud nyújtani ahhoz, hogy Miskolc-Diósgyőrben újraindulhasson a kohászat.
Cséfalvay Zoltán asztalára Gúr Nándor helyezett el 47 ezer forintot
Cséfalvay Zoltán államtitkár válasza előtt felkérte a teremőröket, hogy vigyék el asztalára a Gúr Nándor által odahelyezett 47.000 forintot és juttassák el az MSZP frakcióhoz. Ezután áttérve a kérdésre, a válság egyik tanulságának nevezte az erős helyi ipar szükségességét. Hangsúlyozta, hogy kohászatra is szükség van, de az uniós szabályozás miatt az állam ennek fejlesztésére nem tud külön támogatást adni. Ezért inkább a befektetők bevonását javasolta, amihez a gazdasági diplomácia eszközeit tudta felajánlani.
A képviselő a választ elfogadta.
A jobbikos Z. Kárpát Dániel szerint „az eszközkezelő által családok ezrei vannak átvágva a palánkon”. Azt mondta: idén mintegy négyezer devizahiteles család fog utcára kerülni.
Kifogásolta, hogy az eszközkezelő segítésének igénybevételéhez a bankok engedélye is szükséges. Azt javasolta, hogy a cigányintegrációra szánt pénz egy részét is erre a célra fordítsa az állam.