Több komoly idegenforgalmi és műemlékvédelmi projekt eredményeivel gazdagodik idén Miskolc és környéke, melyek jelentős befolyással bírnak majd a turisták számának emelkedésére.
Jelenleg több olyan beruházás van folyamatban Miskolc életében, mely a turisztikai szolgáltatások mennyiségének és minőségének javítását célozza meg. A fejlesztésekkel és az új turisztikai funkciók telepítésével a város vonzereje jelentősen növekszik, ami kedvezően befolyásolja az ide érkező turisták számát.
A 13. században épült, ma már részben romos diósgyőri várat helyreállítják, és interaktív tartalommal töltik meg a meglévő termeket, amelyek a mindennapi középkori életet mutatják majd be. A rekonstrukció eredményeképpen a korabeli Közép-Európa legnagyobb alapterületű, impozáns lovagterme a régi fényében fog pompázni, és előadások, konferenciák helyszínéül is fog szolgálni. A kápolna rekonstrukciójával az épületegyüttes alkalmas lesz esküvők megrendezésére is. A vár szomszédságában a hagyományőrző rendezvények megtartására szolgáló közösségi tér, a Lovagi Tornák Tere és a Vásártér kap helyet. A diósgyőri vár a rekonstrukció idején is fogad vendégeket, és számos rendezvénynek is otthont ad – a májusi reneszánsz kavalkádtól a júliusi várszínházi estéken át az augusztusi középkori forgatagig. (www.diosgyorivar.hu)
A lillafüredi függőkert fejlesztése keretében kilátópontokat alakítanak ki, ahonnan még élvezhetőbb a vízesés, a Hámori-tó és a környező hegyek látványa. Kialakul a „Zene terasza” színpaddal és nézőtérrel. A „Költészet terasza” József Attila szobra közelében a költészet témájához kapcsolható események színhelyéül szolgál majd. A „Fiatalság és a Találkozások” terasza a kert legnagyobb területe, ami fogadó tér is lesz. „A Vízesés teraszának” rendbetételével és az „Anna kilátóból” közvetlen közelről lesz élvezhető a vízesés. A régi lillafüredi laktanya helyén szabadidő- és élménypark épül magánberuházásból.
2012 nyarától családi élményfürdő várja majd a látogatókat a Selyemréti Strandfürdő területén. Itt megépül egy 5 egységből álló termálvizes, feszített víztükrű, összesen 1728 négyzetméter vízfelületű medencecsoport dögönyözővel, ülő-, úszó-, csúszda- és gyerekmedencékkel. A strand területe is átalakul; Akadálymentes sétautak, parkosítás járulnak hozzá a nyugodt környezet megteremtéséhez.
A Science Múzeum a Miskolci Egyetemhez lazábban és szorosan kötődő tudomány- és ipari területek múltját, jelenét és jövőjét kívánja bemutatni oly módon, hogy a látogatók működő modelleken tekinthetik meg az egyes folyamatokat. A kiállítás tematikájának súlypontját a hagyományos ipari területek mellett a nanotechnológia eredményeinek és jövőjének bemutatására helyezzük. A Fűtőmű – Kulturális Központ és Science Múzeumban olyan nagyméretű, teljes mértékben variálható, multifunkciós rendezvényterem is helyet kap, mely emelkedő nézőterű alternatív színjátszóhelytől a teljesen sima padlójú bálteremig tetszőlegesen alakítható, modern színpadtechnikájú előadóhely lesz. A Science Múzeum időszaki kiállításait befogadó területként működik majd, alkalmas lesz Miskolc legnagyobb, mintegy 900 fő befogadására alkalmas előadótermeként helyet adni a városi nagy rendezvények programjainak is (Operafesztivál, Tapolcai nyár és az Egyetemvárosban megvalósuló más fejlesztések rendezvényei.
A június igazi kulturális pezsgést jelent majd Miskolcon: a diósgyőri várban a XVI. Borsodi Fonó Nemzetközi Folklórfesztivál, majd a Gyermek Borsodi Fonó nyitja a sort, a belvárosban pedig június 8. és 17. között a zenéé lesz a főszerep a Bartók + Puccini Nemzetközi Operafesztiválon. A Múzeumok éjszakájához kapcsolódik hagyományosan a Fröccsfesztivál, amelynek egyik célja, hogy ezt a hungaricumnak számító italt népszerűsítse. A vállalkozó kedvűek egy fröccstúra keretében Móra Ferenc nyomán kereshetik fel az avasi pincesor régi borospincéit.