Bár még három hónapig érvényes mandátuma volt, azonnali hatállyal távozik a Semmelweis Egyetem rektori posztjáról Tulassay Tivadar. Az intézmény vezetője ezt azzal indokolta, hogy az egyetemet magára hagyták Schmitt Pál doktorija ügyében, a Nefmi részéről pedig személyét érintően olyan fokú bizalomvesztést érzékel, ami a Semmelweisnek árthat.

 

A Schmitt Pál doktori címét visszavonó szenátusi és doktori tanács döntésével azonosul, az eddigi lépésekért vállalja a felelősséget – közölte Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora azon a szűk körű háttérbeszélgetésen, ahol bejelentette: azonnali hatállyal távozik az intézmény éléről.

Tulassay még három hónapig vezette volna az SE-t, utódját ugyanis már megválasztották éppen azon a szenátusi ülésen, ahol Schmitt doktorijáról is döntöttek. Szél Ágoston rektorhelyettes júliusban vette volna át az egyetemet, de Tulassay ezt már nem várja meg, döntéséről hétfőn értesíti hivatalosan a Nemzetierőforrás-minisztériumot.

A rektor a lépést azzal indokolta, hogy személyét érintően olyan fokú bizalomvesztést érzékel, ami már az egyetemnek is árthat. „Ha egy százalék esélye van annak, hogy az egyetem rosszul jár, akkor fel kell álljak” – mondta. A rektor beszélt arról, hogy az egyetem presztízse miatt nem lehetett más döntést hozniuk a doktori ügyében, az egyetem így is óriási renoméveszteséget szenvedett el, ezek a hírek érkeznek vissza hozzá, de a kármentés valamilyen szintig megtörtént.

Magára hagyták az egyetemet
Tulassay szerint az egyetemet nagyon magára hagyták a Schmitt-ügyben, ezt érzékelte akkor is, amikor Réthelyi miniszter felbontatlanul visszaküldte a tényfeltáró bizottság jelentését, Hoffmann Rózsa államtitkár pedig eljött ugyan a csütörtöki szenátusi ülésre, de nem várta meg azt a napirendi pontot, amikor Schmitt doktorijáról döntöttek. Másnap viszont érkezett egy telefon a titkárságáról, amiben soron kívül bekérték a szenátusi ülés jegyzőkönyvét. Az ülések jegyzőkönyveit egyébként mindig el szokták küldeni a minisztériumnak, de nem ilyen sürgősen. A jegyzőkönyv még nem is készült el, ezért egyelőre nem tudták még odaadni a minisztériumnak.

Arra a kérdésre, hogy a jegyzőkönyvet nyilvánosságra fogják-e hozni, a távozó rektor nem tudott egyértelmű választ adni, szerinte ez jogértelmezés kérdése. A szenátusi ülések jegyzőkönyveit rendszerint az egyetemi intranetre szokták kitenni, amely az egyetemi polgárok számára férhető hozzá, Schmitt ügyében pedig ráadásul zárt ülés volt, miután személyi kérdésről volt szó.

A távozó rektor elmondta azt is: míg tartott még a vizsgálat, előre jelezte Réthelyinek, hogy továbbítani fogja neki a jelentést. Kedd reggel, amikor nyilvánosságra hozták az elkészült jelentést, telefonon kereste a minisztert, de azt mondták neki, hogy elfoglalt, nem elérhető. Tulassay szerint pedig az egyetemnek nyilvánvalóan segítségre lett volna szüksége ebben a nagyon unikális ügyben. „Az egyetem megérdemelte volna azt, hogy jogi, szakmai támogatást, segítséget, keretet kapjon” – mondta.

index.hu