Szakdolgozat nélkül kaphatott diplomát Gyurcsány – a PTE nem ad ki adatot

A hétfőn lemondott köztársasági elnök plágiumügye kapcsán számos fórumon merültek fel több más politikus diplomájával kapcsolatban is kétségek. A volt államszocialista éra alatt egyetemi-főiskolai papírhoz jutó politikusok közül kommentelőink többször említik Gyurcsány Ferenc ex-miniszterelnök tanulmányait: van, aki tudni véli, hogy az egykori függetlenített pécsi KISZ-titkárnak például az államvizsga előtt mindenki számára kötelező szakdolgozatot sem kellett megírnia. Mellár professzor, a pécsi közgáz egyik akkori tanára szerint, ha Gyurcsányt kellett vizsgáztatni, aznap reggel megcsörrent a telefon – minden alkalommal a pártbizottságról hívták a tanárt.

 

Az egyik legérdekesebb – de a jelen állás szerint nem ellenőrizhető – híresztelés szerint a nyolcvanas években Pécsett a KISZ egyik vezető tisztségviselőjeként tevékenykedő politikus úgy kapott főiskolai diplomát, hogy nem adott be szakdolgozatot. A kommentelő szerint Gyurcsány a miniszterelnöki honlapján azt írta egykoron, hogy egyetemi diplomát kapott, amit többszöri e-mail váltás után módosított főiskolaira, de közben azzal a „képtelenséggel” érvelt, hogy utána átment a közgázra, és egy közös szakdolgozatot adott be.
Hogy Gyurcsány valóban járt a pécsi közgázra, azt Mellár Tamás professzornak az alábbi videón (Pesty László: Egy hiteles ember c. dokumentumfilmjének részlete) elmondott szavai is bizonyítják. Igaz, a KSH volt elnöke furcsa vizsgáztatási szokásokat idéz fel: mint mondja, ha Gyurcsány a karra érkezett, előtte megcsörrent a telefon.
Valaki a pártbizottságról hívta a vizsgáztató tanárt: „Kérlek szépen, elvtárs, figyelj oda, mert Gyurcsány elvtárs jön ma vizsgázni”. A videón 2:56-tól:

Miután a fenti állítások egy hozzászólásban kaptak helyet, a Pécsi Újság hivatalos úton megkereste Lengvárszky Attilát, a PTE oktatási igazgatóját, ő azonban adatvédelmi okok miatt nem adhatott felvilágosítást arra vonatkozóan, hogy Gyurcsány Ferenc megírta-e tanárképző főiskolai szakdolgozatát vagy sem.
– Az egyetem nem adhat ki személyes adatokat egy harmadik fél számára, még a friss munkaerőt kereső cégeknek és vállalatoknak sem – fogalmazott az igazgató, aki szerint csak a rendőrség és az ügyészség számára adható ki információ egy volt vagy jelenlegi hallgató adatairól. Nekik is csak abban az esetben, ha valamilyen bűncselekmény (például hamisított nyelvvizsga gyanúja) merül fel a diákkal kapcsolatban.
Lengvárszky Attila azt azért hozzátette, hogy „erős politikai nyomásra” – mint legutóbb, a Semmelweis Egyetem esetében – talán vizsgálható lenne a kért diploma, ám erről egyelőre Gyurcsány Ferenc esetében nincs szó.
(Pécsi Újság nyomán)