Állítólag olyan terv is van, hogy a vidéki egyetemek közül csak a debreceni, a szegedi, a pécsi és a nyugat-magyarországi maradna.
Vidéken egyes hírek szerint négy, mások szerint hat egyetem maradna. A Debreceni Egyetemet, a Szegedi Tudományegyetemet, a Pécsi Tudományegyetemet, a Nyugat-magyarországi Egyetemet megtartanák, de egyelőre nem tudni, mit akarnak kezdeni a Miskolci Egyetemmel és a győri Széchenyi Egyetemmel. A többi intézmény vagy integrálódna ezek közül valamelyikbe, vagy megszűnne. Minderről az fn.24.hu cikkezik.
Mint írják, a december végén elfogadott felsőoktatási törvény – az előzetes találgatások ellenére – még felsorolja az országban működő összesen 27 állami felsőoktatási intézményt (18 egyetemet, 9 főiskolát), továbbá megjeleníti természetesen az Orbán-kormány által újonnan alapított Nemzeti Közszolgálati Egyetemet. A törvény e melléklete azonban, úgy tűnik, csak időhúzás volt, az intézményrendszer átszabásáról nem tett le a kormány. Az biztos, hogy június 30-ig minden egyes intézménynek el kell készítenie a hosszabb távú stratégiai tervét, s – elvileg – ezek alapján áll neki Hoffmann Rózsa és csapata – a költségvetési megszorításokat szolgáló és intézménybezárásokat célzó – fazonigazításnak. Február végén Kiss Norbert felsőoktatási helyettes államtitkár az fn24.hu-nak adott interjújában előre jelezte az irányt, mint mondta, „valószínűleg lesz olyan kimenete a stratégiaalkotásoknak, hogy bizonyos intézmények integrálódhatnak”. Kiss Norbert akkor hozzátette, a szerkezeti változásokat ősszel lehet csak kiérlelni.
A Miskolci Egyetem sorsa tehát igencsak kérdéses. Mint arról korábban az eszakhirnok.hu is beszámolt, az elvonások miatt 2010-hez képest 1,5 milliárd forinttal kevesebb központi támogatás jut az Észak-magyarországi régió meghatározó felsőoktatási intézménye éves fenntartási költségeire, ezért 53 dolgozótól meg is kell megválniuk. Az oktatási feladatai is szűkülnek, a következő tanévtől nem lesz a Miskolci Egyetemen államilag finanszírozott közgazdász- és jogászképzés. A pedagógusképzés is nagy vérveszteséget szenvedett: korábban volt olyan esztendő, hogy 1300-an is tanultak a sárospataki Comenius Főiskolai Karon, a következő tanévben viszont csupán 40 új diák érkezhet ide állami ösztöndíjjal.