Május 7.-én Miskolc beadta a Tapolca f ejlesztéséről szóló, a hírek szerint több mint 3 Milliárd forintos pályázatot. Mint az a két hete tartott lakossági fórumon kiderült, strandról ne is álmodjon Tapolca, mert a pályázat erre nem ad lehetőséget. Hogy ezért ki a felelős, és hol volt hiba az elmúlt hónapok előkészítő munkájában, a következő nyilatkozatcsokor megadja a választ.
Kriza polgármester, 2011. augusztus: „Világossá vált, hogy sokféle szempont, érdek összehangolására van szükség, ezért úgy döntöttem, hogy egy független, turisztikában jártas céget bízok meg a helyzetfelméréssel és egy fenntartható turisztikai fejlesztési stratégia elkészítésével. A munka jól halad, reményeim szerint hamarosan konkrétumokkal is tudunk szolgálni. Mintegy 4 milliárd forintnyi pályázati lehetőséggel számolunk Tapolcán.”
Lengyel Katalin a Miskolci Városfejlesztési Kft. és Czinkné Sztán Anikó a Miskolci Turisztikai Kft. ügyvezetői a Miskolci Naplóban később elmagyarázták mi is lesz a fejlesztés: „A szakmai-fejlesztési koncepció anyaga jelenleg egyeztetés alatt áll. Ha a szakmai egyeztetés befejeződik, széleskörű tájékoztatást adunk. Azért dolgozunk, hogy a Tapolcán élők és egyben minden miskolci elégedett legyen, jól érezzék magukat Miskolctapolcán, szívesen töltsék itt az idejüket – zárta a tájékoztatást Lengyel Katalin. Czinkné Sztán Anikó, a Miskolci Turisztikai Kft. ügyvezetője a témához kapcsolódva elmondta, fő elemnek a strandfürdőfejlesztést tartják, amely a korábbi strand területén kívül a környezetét is érinti majd. Teljesen egyedi fürdőt szeretnének kialakítani, ami régi vágya a helyieknek és a miskolciaknak, és ami évek óta elmaradt.”
A számok is egyre komolyabbak lettek – legalábbis a városi médiában – ahol Czinkné Sztán Anikó arról számolt be, hogy „már majd hat hónapja dolgoznak a kollégái a területfejlesztési koncepción a miskolc-tapolcai nagyprojekt kapcsán. Miskolc legnagyobb turisztikai fejlesztéséről van szó, 5-6, de akár 7 milliárdos bekerülési összeggel, melynek fő eleme a strandfürdő fejlesztés.”
A stáb eközben odafigyelt, hogy mindenről tudjunk és semmi ne történjen alapos tájékoztatásunk nélkül: Lengyel Katalin – aki amúgy az elején azt sem árulta el ki csinálja a legújabb tervet Tapolcára – elmondta, hogy „Miskolc Város vezetése semmilyen lépést nem tesz úgy, hogy ne kérje ki a város lakóinak véleményét, bizonyítja ezt a különböző fejlesztési témákban már megtartott fórum és egyeztetés.”

 

Végül Kriza polgármester Tapolcán, a Bástya bővítésének átadásán elárulta: „Illik is azzal kezdenem a beszédemet, hogy tájékoztassam Önöket, hogy Tapolcával kapcsolatosan mi az aktuális helyzet. Azt országnak már egy másik régiójára megtörtént a kiírás, a turisztikai pályázatokkal kapcsolatosan, nemsoká várhatjuk, a mi régiónkra is ezt a kiírást. Picit még finomítani kell, hogy azért jó legyen nekünk, ezen dolgozunk most munkatársainkkal, s remélem, hogy mire a 2. és 3. szint elkészül, akkorra már lesz hova lemenjenek a völgybe azok a vendégek akik ide érkeznek Önökhöz fürdeni és nem csak a barlangfürdőbe, hanem a strandra is.”
A pici finomítás, látva a pályázat végső formáját nem sikerült valami jól, ami két komoly kérdést is felvet. Az egyik, hogy mekkora lobbyereje van a mai miskolci vezetésnek, ha azzal, hogy bevallottan bele akart nyúlni egy pályázati kiírásba, semmit sem ért el, a másik pedig, hogy mire jó a háttérstáb.
Az elért eredmények mindkét kérdésre választ adnak.
A Tapolca projekt körüli bizonytalan lépések azonban tovább folytatódtak, mert alig két héttel a pályázat beadási ideje előtt egyszer csak megjelent egy tervpályázatra szóló kiírás. Már a fedőlap szokatlan alaposságról árulkodott, a címe ugyanis: „Nyílt tervpályázati dokumentáció a Miskolctapolca turisztikai fejlesztésére” volt.

A tervezőjelölteknek az alábbi területekre kellett javaslatot adni:
A. Miskolctapolca M=1:4000 területfelhasználási, szerkezeti javaslata
B. Miskolctapolca M=1:500-as beépítési és környezetrendezési tervjavaslat projekt elemeinek rövid leírása
A B. ponton belül az alábbiakra kért javaslatot a kiírás:
Tapolca kapuja
Ökoturisztikai látogatóközpont
Öko játszótér
Hejő parti vízi világ tanösvény
Információs szolgáltató központ (a régi strand fogadóépület)
Szálloda
Monostor feltárás régészeti bemutatóhely
Strand-élményfürdő
Barlangfürdő
Őspark
Ivókút – kútház
Csónakázó tó
Békás-tó, Szerelem sziget
Kilátó
A fenti felsorolásban két terület teljesen ellentmond a lakossági fórumon elhangzottaknak. Egyrészt ki kell dolgozni a strand megvalósítását ami, mint kiderült nem része a pályázatnak, másrészt a tervpályázatban a kiíró szálloda építését is a terv részének gondolja és a kiírásban részletezi is: „A minőségi szálláshelyek indokolttá teszik egy exkluzív wellness szálló építését Miskolctapolcán a Barlangfürdő közelében. A pályázó feladata a megfelelő helyszín megtalálása és beépítési terv szintű megfogalmazása. A szállodát kb. 140-150 szobával, főzőkonyhával, több helységből álló étteremmel, kávézóval illetve egy wellness részleggel és 100 gk. elhelyezésére alkalmas fedett parkolóval kell megtervezni a terepadottságok és a környezet figyelembe vételével.
Alapterület: 16.000 m2
Konyha: 300 m2
Étterem: 400-500 m2
Kávézó: 130-150 m2
Wellness részleg-uszoda: 400-500 m2″
Ami ezeken kívül meglepő volt még a kiírásban, az az időrend, mely szerint a Tervpályázat meghirdetése, a kiírás árusításának kezdete 2012.04.27. Ez egy pénteki nap volt, amit rögtön négy nap szünet követett. A kiírás szerint kérdések feltételére egészen 2012.05.07.-ig lehetőséget kaptak a pályázók, vagyis 3 teljes napjuk lett volna erre a tervezőknek.
A többi dátum időközben okafogyottá vált, mert a szakmai előkészítő stáb visszavonta a kiírást. Lengyel Katalin a visszavonás okaként azt mondta, „A jelenlegi jogszabályi előírások formai követelménye nem teszi lehetővé, hogy a pályázat leendő nyertese a tervezési munka kiviteli terveit is elkészítse. Ezért, a pályázati kírást visszavonjuk és egy későbbi időpontban új eljárást kezdeményezünk.”
Hogy a jogszabályok formai követelményei ilyen hatással lennének a kiviteli tervekre nem is sejtettük. Az viszont inkább igaznak tűnik, hogy egy nyílt tervpályázat – ha komolyan gondolja a város és nem egy négynapos hétvégés időszakra teszi a kérdésfeltevés hetét – sokkal hosszabb időt vesz igénybe, elég csak a korábbiakat megnézni.
A pályázati kiírás szerint szeptember 17.-én már a végső anyagot kell beadni – ha eljut egyáltalán addig a tapolcai pályázat – megvalósíthatósági tanulmánnyal és engedélyes tervekkel. Új tervpályázattal nem tudni hogy lesz ebből pályázat, kiválasztás és tervezés. Nem tudjuk mit csinált a Városfejlesztési Kft. és a főépítész 2011. ősze óta, amikor a városi Közgyűlés megszavazta a pénzügyi keretet a tervpályázathoz, de az elvesztegetett fél év sorsdöntő lehet Tapolca számára.