Ötven éve –Mályiban, az akkor még kristálytiszta kavicsbánya-tó vizén -, egy nyughatatlan szervező, Dr. Molnár Adorján segítségének honosodott meg a vitorlázás.
Dr. Molnár Adorján az akkori megyei sportfelelőshöz (Földi László) fordult, aki támogatást csak sportegyesületi tagság esetén ígért és adhatott. Így alakult meg 1962. január 12.-én a BAZ megyei Bíróságok segítő támogatásával a Justitia Vitorlás S.E. Az így megszerzett 5000 forintot a jogászbál bevételéből még 7 000 ft-tal kipótolták, s az alapító szándékot az akkori igazságügyi minisztertől (Nezvál Ferenc) további 6000 ft-tal szponzorálta.
Igy aztán Dr. Molnár Adorján „hajóbeszerzés” szándékával a Balatonra indult, s ott, Füreden a Hajógyár Sporthajó üzemében (Németh István üzemvezetőtől) két db „árleszállított” finn dinghyt vásárolt, darabját 6300 ft-ért. Gyakorlatilag ezzel a két hajóval indult Mályiban a versenyszerű vitorlázás immáron öt évtizede.
Az egyre terebélyesedő tó körül csak vállalatok, sportegyesületek kaphattak telket ezidőben. Ez is hozzájárult, hogy Dr Molnár Adorján és Hlavnyai László szervező munkájának eredményeként a MÉMTÉ-ben, majd a DVTK-nál is hajó(ka)t vásároltak. Aztán a Miskolci Egyetem, az Erdészet, a Tervezők is bekapcsolódtak a vitorlázásba, magalakult a Gyógyszerész S.K. és a Színész S.K. is. Az elkövetkező évben már több mint 20 hajó volt a Mályi-tavon.
Az évadnyitó versenyre Mályiba érkezett Dr Tarits Zoltán, a Magyar Vitorlás Szövetség elnöke, és Dr Springer Ferenc, a Velencei-tavi vitorlázás szülőatyja is. A Borsod megyei Vitorlás Szövetség is megalakult, első elnöke Dr Molnár Adorján lett.
Az elmúlt öt évtizedben a mályi vitorlázást „Adi Bácsi” neve fémjelezte. Aktív versenyzőként, versenyszervezőként, vitorlástáborok és napközik fáradhatatlan szervezőjeként, a Justitia VSE elnökeként a tóparton bármikor meg lehetett találni. Fáradhatatlan elkötelezettje volt a vitorlázásnak. Munkájának elismeréseként a Magyar Vitorlás Szövetség Örökös Tiszteletbeli Tagjává választották. (1996.02.24). Az elmúlt években Hejőkeresztúrban bábáskodott a vitorlázás megteremtésén, betegsége azonban egyre inkább akadályozta, hogy köztünk lehessen.
Sokan tudjuk, hogy a bükki sízés, a bánkúti sícentrum, s a ma is működő síház létrehozásában és kialakításában is elévülhetetlen érdemei vannak dr Molnár Adorjánnak.
81 éves korában érte utól a kérlelhetetlen halál. Kívánságának megfelelően szűk családi körben helyezték örök nyugalomba.
Köszönettel tartozunk dr Molnár Adorjánnak a Mályi-tavi vitorlázás megalapításáért és a bükki sízés megteremtéséért, fejlesztéséért, s ígérjük, hogy az együtt töltött felejthetetlen napok emlékeit megőrizzük!
Nyugodjon békében és jó szelet az égi vizeken!