Szegedi Csanádot nyomulós karrieristának, Vona Gáborékat a valóságtól eltávolodott szövegládáknak tartják

Szegedi Csanádot nyomulós  karrieristának, Vona Gáborékat a valóságtól eltávolodott szövegládáknak tartják azok a borsodi exjobbikosok, akiknek a helyi alapszervezete nemrég oszlott fel.

 

Legerősebb megyéjét veszítette el a Jobbik az elmúlt hetekben, átmenetileg mindenképpen: csaknem két tucat borsodi alapszervezetet vagy a pártközpont oszlatott fel, vagy a helybéli tagság szüntetett meg. A történtek hátterében részben két jobbikos politikus, Szegedi Csanád – akit a legutóbbi tisztújító kongresszuson nem választottak újra alelnöknek –, illetve a pártból nemrég kizárt Endrésik Zsolt konfliktusa áll, részben pedig a helyiek elégedetlenkedése. 

Kitört a háború

Már hónapokkal a helyi szervezetek május eleji feloszlatása előtt dúlt a harc a borsodi Jobbikon belül, miután az Endrésik Zsolt megyei elnököt támogató helyi vezetés összerúgta a port a 2009-ben európai parlamenti képviselővé választott Szegedi Csanáddal. Utóbbi a brüsszeli munka mellett jelenleg a szerencsi szervezetet vezeti. A belharc odáig fajult, hogy április közepén a párt teljes Borsod megyei vezetése lemondott – ezt követően került nyilvánosságra Endrésik e-mail fiókjából több levél, amelyekben a megyei elnökség egyeztetett a hvg.hu újságírójával a borsodi jobbikos belviszályt feldolgozó cikkről. (Ezt Endrésik maga is elismerte megkeresésünkkor – M. I.) A Jobbik vezetése Endrésiket árulónak nyilvánította és kizárta a pártból, továbbá felszólították, hogy adja vissza országgyűlési mandátumát. Majd egy Edelényben tartott jobbikos rendezvény után a pártvezetés csaknem egy tucat borsodi szervezet feloszlatása mellett döntött. 

Újfajta nyomulás

A volt szikszói alapszervezet egyik tagja a narancs.hu-nak elmondta: a szikszói jobbikosok nem vettek részt az edelényi rendezvényen, ennek ellenére ők is bekerültek a feloszlatandó csoportok közé. „Mégsem ért váratlanul a döntés, mert nem abba az irányba ment a párt, amiért mi jobbikosok lettünk. Nem tetszett ez az újfajta nyomulós, valódi politikusi magatartás, amit a BAZ megyében feltörekvő önjelölt vezetők képviselnek ahelyett, hogy a vidék valódi problémáira keresnének választ. A dolog kezdett lemenni a magamutogatás szintjére, és az sem tetszett, hogy a Bors vezér nevű újságot (a borsodi Jobbik kiadványát – a szerk.) ráerőltették a tagokra, amelyért tavalyig fizetni is kellett. Egy tollvonással egy alapszervezetet fel lehet oszlatni, de a volt tagok továbbra is a közösségben fognak élni.”

Adok, kapok

A belharc a megyei Jobbik Edelényben tartott majálisán folytatódott: a rendezvényre érkező Novák Előd beszédét a helyi szervezők légoltalmi szirénákkal tették „hallhatatlanná”, míg Endrésik „Kalasnyikovnak látszó kelléktárgyakat” hozott a helyszínre, amelyekkel lövéseket adott le. „Üzenet volt ez a radikálisabb rétegnek, hogy én nem változtam, nem kell elhinni, amivel etetik őket” – kommentált nekünk utólag Endrésik. A vaktölténnyel lövöldözés végleg kiborította az országos vezetést: a párt etikai és fegyelmi bizottsága úgy ítélte meg, „az eset egyértelműen alkalmas volt arra, hogy a Jobbik társadalmi megítélését negatívan befolyásolja, ezért azoknak a jobbikos vezetőknek, akik ebben részt vettek vagy ezt eltűrték, személyesen is felelősséget kell vállalniuk a történtekért”. Ezután az országos elnökség Szabó Gábor pártigazgató javaslatára feloszlatta az alsózsolcai, bánrévei, hódoscsépányi, kazincbarcikai, királdi, ongai, ózdi, putnoki, sajóbábonyi, szikszói és edelényi szervezeteit, valamint további kivizsgálásig felfüggesztette a borsodszentgyörgyi, sajószentpéteri, sajóvelezdi, sárospataki és arlói szervezetek működését is.

A miskolci Jobbikot jól ismerő informátorunk szerint semmi hasznot nem hozott Szegedi Csanádnak a renitens borsodi alapszervezetek feloszlatása. A fő probléma ugyanis az, hogy az EP-képviselő politikus Brüsszelből nem tudja kézben tartani a dolgokat, és a vele rivalizáló Endrésik a saját híveit hozta korábban pozícióba. „Szegedi hiába tartott beszédet Kunhegyesen, egy tomajmonostorai férfi agyonverése miatt szervezett demonstráción, és hiába jelent meg a Hiszek Magyarország feltámadásában című új könyve közvetlenül a tisztújító előtt, a régi alapító, borsodi jobbikosok nem bocsátották meg neki, hogy a 2010-es választások előtt többüket eltakarították, és új emberek vették át a hatalmat. Borsodban a Csanád 2010-ben behozta a bátyját, és négy hónap múlva ő lett a miskolci Jobbik elnöke, majd a megyei alelnök.” A Szegedi fivérek feleségei és szűk baráti köre jelenleg is tagjai a miskolci Jobbiknak, amelynek mindössze 30-40 közötti a taglétszáma. „Ahol nagyon kicsi a létszám, és behoznak tíz embert, máris borulnak az arányok, és más lesz az elnök. Sokaknak az sem tetszik, hogy az országos Jobbik-vezetés hazafias szimbólumokra épít vállalkozást. (Szegedi Csanád a Turul márka alapítója: Móricz Zsigmond körtéri, nemrég bezárt Turul márkaboltja jelenleg webshopként működik. Vona Gáborral közösen jegyzik a Magyar Hírek Kft.-t, amely a Barikád hetilap kiadója. – M. I.) Sok egyszerű ember csalódott a Jobbikban, nem látják a Jobbik parlamenti tevékenységét, hiányzik a visszajelzés, nincs pozitív változás, az országos vezetés eltávolodott a tagságtól” – magyarázza miskolci forrásunk folytatás a magyarnarancs.hu oldalon