Ma 13h 3o-kor Michna György a Magyar Királyi Légierő hadnagya leszállt az égi kifutópályán.
90 évesen hagyta itt barátait az idős Puma-pilóta…az utolsó élő vadász-„ász”-ként távozott.
Jó leszállást Gyuri bácsi!
Vezéred a bátorság kísérőd a szerencse legyen!
Horthy István-Mártírok és Hősök Alapítvány:
Zetényi Csukás Ferenc Knoll Gyula Szentgyörgyi Dezső Zsámboki Tibor
elnök kurátor kurátor titkár
Nehéz szavakat találni,amikor az ember nem csak munkatársát,de idős barátját is veszíti el egyszerre.
Heppes Aladár repülő ezredesnek-Micha György Puma-parancsnokának- alázatosan jelentem: Michna György repülő hadnagy ma utolsó bevetésére indult. Vadászgépe Messerschmitt Bf 109 ,a hadnagy harci hívóneve: Gyurka.
Kérek engedélyt gyászolni…
A Horthy István-Mártírok és Hősök Alapítvány tiszteletbeli kurátora búcsú szárny billegtetés nélkül távozott az égi repülők közé.
Várták már őt a régiek: Szentgyörgyi Dezső,Fábián Koponya,Molnár Laci az oroszlán,Tóth Drumi, Horthy István,Heppes Ali és Zetényi Csukás Kálmán is.
Nehéz szavakat találni,amikor az ember nem csak munkatársát,de idős barátját is veszíti el egyszerre.
A Horthy István-Mártírok és Hősök Alapítvány tiszteletbeli kurátora búcsú szárny billegtetés nélkül távozott az égi repülők közé.
Várták már őt a régiek: Szentgyörgyi Dezső,Fábián Koponya,Molnár Laci az oroszlán,Tóth Drumi, Horthy István,Heppes Ali és Zetényi Csukás Kálmán is.
Középen a magyar ász.
1921. december 19-én született Miskolcon. Iskoláit Pápán végezte, nem a jó jegyeivel tűnt ki a társai közül, hanem sokrétű sportolói tevékenységével, amiben rendkívül eredményes is volt. 16 évesen kezdett vitorlázó repülőgépen repülni és egészen a C vizsgáig jutott. Érettségi után ő is jelentkezett a Repülőalaphoz, hogy az Akadémián folytathassa tanulmányait. Egy kisebb kisiklás miatt (nyílt levelezőlapon bírálta századparancsnokát és ez a parancsnok tudomására jutott) csak később csatlakozhatott az Akadémián tanulókhoz. Tulajdonképpen még jól is járt, mert már 1941-ben megkapta az Aranysast és egész nyáron repült a vadásziskolán, míg a többiek gépet se nagyon láttak. 1942-ben rövid ideig Szolnokon szolgált, majd innen vonult be ősszel az Akadémiára. 1943. augusztus 20-án avatták hadnaggyá. Ezután rögtön Messzer tanfolyamra került (Börgönd), majd a 2/1-es vadászszázadhoz.
1944. május 1-én megalakult a Puma osztály és a 2/1-es század lett az osztály első százada a Zongora. Az Amerikai szezon kemény próba elé állította, de sikerült túlélnie. 1944. november 5-én érte el első légi győzelmét egy B-24 ellen, viszont lelőtte egy Mustang. Lőszer nélkül tartott hazafelé és belebotlott 2 amiba. Az egyik ronccsá lőtte a messzert, ami még ki is gyulladt. 150 méteren kiugrott, de ejtőernyője nem tudott rendesen kinyílni ezért földetérésnél kisebb-nagyobb zúzódásokat szenvedett. Egy hónap múlva már tudott bot nélkül járni és bevetésre is mehetett. A szovjetek ellen sokkal sikeresebb volt. December 8-án lőtte le első két vörös csillagos ellenfelét egy La-5-öt és egy Jak-9-et. Ezt még 4 másik Jak-9 követte. A háborút 7 légi győzelemmel fejezte be. 1945. május 5-én az ezreddel együtt adta meg magát az amerikaiaknak.
A hadifogság nem tartott sokáig, 1945 karácsonyán már itthon volt. Családját pár hónap múlva internálták, ő nem tartózkodott otthon ezért nem vitték el. 1948-ban az OMRE oktatója lett Kilitin. 1950-ben a koncepciós perek kezdetén a repüléstől eltiltották, szerencséjére korábban jelentkezett teherautó vezető tanfolyamra és mint fizikai munkást nem tartóztatták le. 1958-ban az indiai követségen a konzul sofőrje lett. Majdnem 15 évig dolgozott itt, aminek az vetett végett, hogy csempészetért 3 évre lecsukták (ezzel az indokkal minden követségi alkalmazottat lecsukhattak volna). Szabadulása után 4 évig dolgozott még egy vállalatnál sofőrként, majd nyugdíjba ment. Már sofőrként, szabadidejében festményeket restaurált, ezután ez lett a „főállása”. 1950-ben nősült, 3 gyermeke született. Gyuri bá’ örökifjú, ma is köztünk van, fáradhatatlan és elnyűhetetlen.
magyartudat.com