A Fidesz és a KDNP miskolci frakcióvezetői szerint a korábbi, szocialista városvezetés nem lépett fel időben, megfelelő módon a lakástámogatási rendszerrel kapcsolatos visszaélések ellen, ez vezetett Miskolcon a „fészekrakó-probléma” elmélyüléséhez, eszkalálódásához.

 

Kiss János (Fidesz) frakcióvezető elmondta, az MSZP-s városvezetésnek már a Gyurcsány-kormány lakástámogatási rendeletének elfogadását követően, 2005 tavaszán érzékelnie kellett volna az ezzel kapcsolatos, helyi problémákat. A frakcióvezető úgy vélte, nagy valószínűséggel érzékelte is, hiszen a támogatási rendszerrel visszaélő „fészekrakósok”, összeférhetetlen életvitelük mellett a közös költségeket, közüzemi számlákat sem fizették, a városi szolgáltató cégeknek sem. Kiss János szerint azonban a szocialisták nem csupán hogy nem léptek fel időben, megfelelő módon a problémákkal szemben, hanem a helyi, lakástámogatási rendszer „felpuhításával”, az elhibázott, rossz megközelítéssel inkább elősegítették azok elmélyülését. – Már 2005 májusában kikerült például a helyi lakástámogatási rendeletből a 30 százalékos önerő biztosítására vonatkozó feltétel, és az is, hogy az igénylőnek legalább öt éve miskolci lakosnak kell lennie – mondta el a Fidesz miskolci frakcióvezetője, aki szerint mindez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a jelenlegi városvezetésnek 2010-ben hatványozottan kellett szembenéznie a „Fészekrakó”-problémával, az összeférhetetlen, lakókörnyezetük életét megkeserítő beköltözők által gerjesztett feszültségekkel. – Mivel a Gyurcsány-kormány, és a miskolci önkormányzat is MSZP-s vezetésű volt, a helyi politikusoknak annak idején lehetőségük lett volna akár kormányzati szinten is közbenjárni az elhibázott lakástámogatási rendszer módosítása érdekében – ennek sem láttuk jelét – tette hozzá a politikus.

Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető arról szólt, hogy a jelenlegi városvezetés minden rendelkezésére álló eszközzel fel kíván lépni ennek az örökölt problémának a megoldása, a tisztességes, nyugalomra vágyó városlakók érdekében. Ezért indították el havi rendszerességgel a problémás területeket érintő, közbiztonsági ellenőrzéseket a rendészeti szervek, és a közüzemi szolgáltatók képviselőinek közreműködésével. – Ennek egyre láthatóbbak az eredményei, 50 ilyen lakást már elhagytak a problémás lakók – nyilatkozta a frakcióvezető, elmondva, hogy mostantól még sűrűbben, heti rendszerességgel lesznek ilyen ellenőrzések, és speciális akcióterv is készül, a fészekrakó probléma megoldására. Ennek részleteit a politikusok – a hatékonyság érdekében – egyelőre nem kívánták nyilvánosságra hozni.

minap.hu