Az E-ON a fölösleges szélenergia tárolásával kísérletezik

A cég problémája onnan ered, hogy a szél-energia mennyisége meglehetősen kiszámíthatatlan, ugyanakkor nem lehet korlátlan mennyiségű energiát a villamos rendszerbe betáplálni, ráadásul az elektromos áram tárolásának problémája a mai napig nem igazán nevezhető megoldottnak.

 

Az E-ON most kezdte meg egy kísérleti telep létesítését, melyben elektrolízis során a villamos rendszerbe be nem táplálható szélenergia felhasználásával hidrogént állítanának elő. A kísérleti telep 360 köbméter előállítására képes óránként, ami 100 köbméter gáz energiaértékével egyenértékű (ez a mennyiség egy falu ellátásához lenne elegendő).

Az így létrehozott hidrogént a gázvezetékbe, a gázhoz táplálnák hozzá. A következő lépés a hidrogén szintetikus gázzá történő átalakítása lenne, ugyanis a gázhoz csak korlátozott mértékű hidrogén keverhető hozzá biztonságosan. A kísérleti telep létesítése kedvező az E-ON számára, azonban árfolyamhatással nem számolunk.

Amennyiben nagyméretben is sikerülne a mindennapi működés során alkalmazni a technológiát az nyereségnövelő hatású lehetne, ugyanis az elektrolízis egyetlen költséges része a felhasznált villamos áram, melyet a vállalat a más módon nem hasznosítható szélerőművek által megtermelt „fölösleges” áramot használná fel, ugyanakkor biztonságos tárolása és felhasználása meglehetősen költséges. További pozitívum, hogy a hidrogén égésekor nem kerül széndioxid a levegőbe ugyanis vízzé ég el. (Erste hírek)