700 munkavállalója elbocsátását kezdeményezi a Mol – tudta meg az Index. A cégnél pénteken megerősítették az információnkat. Az Opten cégtárának adatai szerint a vállalatnál nagyjából 5600 alkalmazott van, így a mostani döntés nagyjából 12 százalékos leépítést jelent, vagyis azt, hogy a vállalat minden nyolcadik dolgozóját elküldik.
Kérdésünkre elmondták, az iparági helyzetre reagálva átalakítja finomítási és kereskedelmi működését, ennek keretében mintegy 110 milliárd forintos eredményjavulást várnak. A program részeként kezdeményeznek elbocsátásákot. Az átalakítási programmal együtt a Mol megerősítette, a következő három évben 300 milliárd forintot fektet be Magyarországon.
Az európai finomítók – köztük a Mol hazai üzemei – nehéz helyzetben vannak, a magyar olajcég nyeresége az idei második negyedévben mindössze 700 millió forint volt. Ez 99 százalékos visszaesést jelentett az előző negyedévi több mint 70 milliárdos eredményhez képest.
Hivatalosan még semmi sem biztos
A Molnál elmondták, hogy amíg nem tárgyalták meg a leépítés pontos menetrendjét a szakszervezetekkel, addig nincs kőbe vésve a folyamat módja. Várhatóan október közepére lesz így kész menetrend.
Az Index információi szerint a tervek alapján az elbocsátottak nagyjából fele lesz kétkezi munás, a másik fele szellemi dolgozó. Emellett százötven főnél is többet küldhetnek el a százhalombattai olajfinomítótól és a kapcsolt cégeitől.
A probléma alapvetően az, hogy a tartósan magas olaj-, és energiaárak a jelentősen megemelték finomítás működési költségeit. Ráadásul a régiós export-lehetőségek tovább zsugorodtak annak eredményeként, hogy az európai finomítói iparág jelentős túlkínálattal rendelkezik. Ezek mellett, döntően a magas üzemanyagárak és a gazdasági válság következtében, jelentősen visszaesett az üzemanyag fogyasztás. A régióban, Magyarországot is beleértve, az elmúlt négy évben 19 százalékkal zuhant vissza az üzemanyag-fogyasztás.
Számos európai finomítói vállalat termelési egységeinek bezárásával válaszolt a kialakult helyzetre, így a kapacitás mintegy 7 százaléka tűnt el az elmúlt három évben. Egyes iparági becslések szerint a következő években további európai finomító bezárásokkal kell számolni. A külső hatások meg is mutatkoztak a Mol-csoport pénzügyi eredményein: 2011-ben mintegy 70 milliárd forint veszteséget ért el a cég a finomításon.
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.