A gabonakereskedelmet érintő csalások visszaszorítása érdekében az áfatörvény fordított adózást érintő szabályait 2012. július 1-jétől kiterjesztették a gabonatermékekre (kukorica, búza, árpa, rozs, zab, tritikálé, napraforgómag, repce-, olajrepcemag, szójabab) is.
A fordított adózás lényege, hogy az eladó az adókötelesen értékesített termék után nem számít fel áfát, azt a vevőnek kell elszámolnia. Ez az adózási mód eredményesen hozzájárul az áfa csalási módszerek visszaszorításához és javította a tisztességes vállalkozások helyzetét, valamint növelte az adóbevételeket.
2012. július 1-jétől 2014. június 30-ig kell a fordított adózás szabályait alkalmazni azokra az ügyletekre, melyek teljesítési időpontja 2012. július 1-jére esik, vagy azt követi.
A fordított adózáshoz bevezetett tételes adatszolgáltatás átláthatóvá teszi a gazdasági folyamatot, mert az eladó és a vevő is kötelezett terményenként, üzleti partnerenként, mennyiségre lebontva adatot szolgáltatni, ezért már a bevallások elemzésekor is látszik, hogy kik nem teljesítették adóbevallási és adatszolgáltatási kötelezettségüket, ezáltal elősegítve a célirányos ellenőrzéseket.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal tapasztalatai szerint az adózásimód-váltás zökkenőmentesen zajlott. Mind a NAV honlapján, mind a médiában megjelent szakmai tájékoztatók segítették az adózók átállását. Adózói jelzések alapján, problémák csak az „átmeneti időszakhoz” köthető előlegek esetén merültek fel, melyek azonban – akár adóhivatali – egyeztetéseket követően tisztázhatók.
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Adóigazgatósága