1. Nassoljon délután!
A washingtoni Fred Hutchinson Cancer Research Center tanulmánya szerint azok a nők, akik délután nassolnak 57 százalékkal több kilótól szabadulnak meg, mint azok, akik inkább délelőtt falatoznak. „Az ebéd és a vacsora között öt óra vagy akár annál több is eltelik, így a délutáni nassolással a vércukorszint optimális szinten tudjuk tartani, és nem esszük magunkat túl este” – nyilatkozta a vezetőkutató, Anne McTiernan.
2. Ismerje be bűneit!
A Pennsylvania-i Egyetem tanulmánya szerint azok a nők, akik beismerték, hogy egy kis baj van az akaraterejükkel, és néha bűnöznek sokkal több kilótól szabadulnak meg, mint a magabiztosabb társaik, akik sziklaként állnak ellen a kísértésnek. Ez elég furcsán hangzik, de Michelle May, az Eat What You Love, Love What You Eat című könyv szerzője szerint a hibáink beismerése segít abban, hogy felkészüljünk a jövőbeni, esetleges hullámvölgyekre.
3. Irány a napfény!
Az American Journal of Clinical Nutrition című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a magasabb D-vitamin szint segít abban, hogy feleannyi idő alatt kétszer többet fogyjunk. Vagyis – bár ősszel és télen ezt nem olyan könnyű megvalósítani – naponta próbáljunk meg legalább 20 percet a szabadban tölteni. Ha pedig erre nincs mód, akkor maradnak a vitaminkészítmények.
4. Váltson kezet!
A Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói megállapították, hogyha nem azzal a kezünkkel lapátoljuk magunkba a hizlaló ételeket, amit általában használunk, akkor harmadával kevesebb chipset, sütit és egyéb finomságot fogyasztunk, és még hiányérzetünk sem lesz. Az ok: az ügyetlenebb kézzel nyilván lassabbak vagyunk, és így könnyebben észrevesszük, ha a szervezetünk azt mondja, ennyi elég volt.
Fotó: Stockfresh
5. Az erős íz a barátja!
A chicagói Smell and Taste Treatment and Research Foundation szerint a markáns ízű ételek hamarabb eltelítenek, és ezzel naponta 200 kilókalóriát is megspórolhatunk, éves szinten pedig nyolc kilóval is könnyebbek lehetünk. Vagyis elő a borssal, fahéjjal, erős mustárral és társaikkal, ha eddig még nem hallottunk volna sehonnan erről a trükkről!
6. Dugja el!
Nem baj, ha néhanapján veszünk magunknak pár nassolnivalót, de ezeket tegyük el olyan helyre, ahol nehezen érjük el vagy nem látjuk. Ha a kekszes zacskót mondjuk a legfelső polcon helyezzük el, akkor a lustaságunkból fakadóan úgysem küzdünk meg érte, hanem előkapjuk azt a fényes almát, ami mondjuk szemmagasságban van. Vigyázat, az üveges konyhaszekrény is ellenségnek számít, ha ugyanis folyton megakad a szemünk a több tábla csokoládén, akkor nehezebben állunk ellen. A Cornell Egyetem felmérése szerint így 41 százalékkal is csökkenthető a nassolás.
7. Aggasson mindenhova képeket!
A Dél-Kaliforniai Egyetem szakemberei megállapították, ha rendszeresen találkozunk egy adott ételről készült fotóval, akkor egy idő után ellenállhatatlan vágyat érzünk arra, hogy együnk is belőle. Vagyis nincs más teendőnk, olyan felvételekkel kell körülvennünk magunkat, amelyek egészséges ételeket ábrázolnak, és már át is programoztuk az agyunkat. Reménykedjünk abban, hogy senki nem kezd el cukkolni amiatt, hogy még képernyővédőnek is zöldséges csendéletet állítunk be.
8. Kezdje a reggelt egy pohár vízzel!
Ha felkelés után megiszunk egy nagy pohárnyi vizet, akkor az elkövetkezendő három órában biztosan, hogy nem eszünk majd többet a kelleténél. A Stanford Egyetem kutatói azt állítják, hogy a reggeli nassolásért hetven százalékban nem az üres gyomor, hanem a dehidratáció a felelős.
9. Legyen a közelben nyers zöldség, gyümölcs!
Már mi is írtunk korábban arról, hogy mennyivel könnyebb elfogyasztani a napi rendes zöldség és gyümölcsadagot, ha előre megpucoljuk, feldaraboljuk, és karnyújtásnyi közelségben van. Az Illinois-i Egyetem kutatása szerint évente több mint 5 kilóval is kevesebbek lehetünk, ha mindig van a közelben pár hasáb répa, uborka, paprika és egyéb finomságok.
10. Fizessen készpénzzel!
Bár egyre jobban elterjed a bankkártyás fizetés, sokkal könnyebb követni, hogy mennyi pénzt is verünk el, ha nem egy darab műanyaggal egyenlítjük ki a számlát. A Cornell Egyetem kutatóinak megfigyelése szerint azok, akik az élelmiszerüzletben készpénzzel fizetnek, sokkal több egészséges terméket vesznek.
11. Igyon keskeny pohárból!
Ugyancsak a Cornell munkatársai állapították meg azt, hogyha keskeny, de magas pohárral könnyen átverhetjük az agyunkat, és így 25 százalékkal kevesebb iszunk nagy kalória tartalmú üdítőitalokból, ami nem elhanyagolható szempont, hiszen így évente 4,5 kilótól is megszabadulhatunk. A magyarázat? A vékony, keskeny poharakba kevesebb folyadék fér, mint a széles, de alacsonyabb poharakba, de az agyunk ezt úgy könyveli el, hogy megittunk egy tele pohárnyi italt.
12. Szagolgasson citrust!
Kanadai kutatók szerint a nők legalább 50 százaléka nem bír ellenállni a kísértésnek stresszhelyzetben. Ez könnyen kiküszöbölhető, ha egy tálkányi citrusillatú potpourrit helyezünk el a közelünkben. A chicagói Smell and Taste Treatment and Research Foundation szerint ez az illat ugyanis megnyugtat, és akkor is higgadtak tudunk maradni, amikor eluralkodik körülöttünk a káosz. Állítólag két percnyi szaglászás elég ahhoz, hogy ne akarjuk ételbe fojtani a bánatunkat.
13. Egye meg a héját!
Brazil kutatók szerint ha nem hámozzuk meg az almát, akkor napi egy vagy két gyümölcs elfogyasztása segít fogyni anélkül, hogy mást is megváltoztatnánk az étrendünkben. Mindez az almahéjában található urzolsavnak köszönhető, ugyanis ez a hatóanyag növeli a jó zsírégető izomszövet és barna zsírszövet mennyiségét a szervezetben.
14. Egy kanálnyi mogyoróvaj
Most már itthon is lehet kapni mogyoróvajat, ami a UCLA kutatásai szerint szintén segíthet abban, hogy sikeresen szálljunk szembe a felesleges kilókkal. Ha például vacsora előtt bekapunk egy kanálnyit, akkor biztosan nem zabáljuk túl magunkat a soron következő főétkezéskor, segít elérni a megfelelő telítettségérzetet.
15. Álmodozzon a jövőről!
Egy texasi egyetem kutatása szerint érdemes pár percet szánni arra, hogy kicsit elmerengjünk az álmainkon, a terveinken, mert akkor 44 százalékkal kevesebbet eszünk, ha a nap folyamán valami hizlaló étel kerül elénk. Értelemszerűen azok a résztvevők, akiket arra kértek, hogy a jövő helyett inkább a múltban mélyedjenek el, sokkal többet ettek, amikor valami csábító étel közelébe jutottak. Timothy Wilson, a Redirect: The Surprising New Science of Psychological Change című könyv szerzője szerint a múlton való merengés nem motiválja arra az embereket, hogy változtassanak a viselkedésükön, ellentétben azzal, ha pozitívan tekintünk a jövőbe. divany.hu